Ekumenia

Jak zbliżyć świat prawosławny i protestancki?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 06:01
Czy ekumeniczny dialog teologiczny ma jeszcze sens? Jaka jest rola Kościołów prawosławnych w ekumenii i dlaczego Kościół rzymskokatolicki nie jest członkiem Światowej Rady Kościołów (ŚRK). Mówił o tym ks. prof. Odair Pedroso Mateus, dyrektor Komisji Wiara i Ustrój ŚRK i wykładowca Instytut Ekumenicznego Bossey.

Chociaż często padają słowa, że dialog ekumeniczny dobiegł końca lub przynajmniej opadł z sił w opinii ks. prof. Mateusa znajdujemy się obecnie u końca dialogu ekumenicznego. - Wciąż istnieje wiele kwestii, które dzielą Kościoły. Są to problemy, które uniemożliwiają Kościołom nawiązanie pełnej wspólnoty, a to oznacza, że dialog ekumeniczny będzie trwał. Nie można głosić, że oto osiągnęliśmy punkt, w którym należałoby stwierdzić, iż zasadnicza debata teologiczna na temat najważniejszych, dzielących nas kwestii jest zakończona i teraz możemy się zająć czymś innym – powiedział rozmówca Dariusza Bruncza z portalu ekumenizm.pl

- Pytanie „dlaczego” dotarliśmy do miejsca, w którym wiemy, że pojednanie jest możliwe, ale gdy przychodzi do wprowadzenia wzajemnego uznania i teologicznych ustaleń w życie, wszystko staje się trudniejsze? – zastanawiał się profesor. - Istnieje wielka przepaść między pozytywnie zakończonymi procesami pracy ekumenicznej, a o wiele wolniejszym procesem realizowania tychże. Myślę, że wpływ na to mają dwa czynniki, a nawet trzy: doświadczając postępu teologicznego, który dotyczy dialogu chrześcijan z historycznych Kościołów jak katolików, prawosławnych czy Kościołów reformacyjnych, musimy mieć świadomość, że chrześcijaństwo zmieniło się w sposób dramatyczny. Chrześcijaństwo stało się bardziej zróżnicowane – szczególnie w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. To jest nowa sytuacja. Gdy powstawała ŚRK, to 70% chrześcijaństwa miało rodowód europejski, a teraz prawie 70% to chrześcijaństwo spoza kontekstu europejskiego - dodał.

Odair Pedroso Mateus urodził się w Araçatuba (Brazylia). Edukację teologiczną ukończył w São Paulo, a w 1980 r. został ordynowany na pastora Niezależnego Prezbiteriańskiego Kościoła Brazylii. Ukończył Ekumeniczny Instytut Bossey Światowej Rady Kościołów. Był wykładowcą Seminarium Teologicznego swojego Kościoła, rozpoczynając jednocześnie dodatkowe studia filozoficzne na Uniwersytecie Katolickim São Paulo oraz na Metodystycznym Uniwersytecie São Paulo. W latach 2000-2007 był sekretarzem wykonawczym Departamentu Teologii Światowego Aliansu Reformowanego odpowiedzialnym za multilateralne dialogi teologiczne Aliansu. W latach 2007-2015 był członkiem Sekretariatu Komisji Wiara i Ustrój ŚRK, a od 2016 jest dyrektorem Komisji. Jest również profesorem Instytutu Ekumenicznego Bossey. Jest żonaty z ks. Kathariną Vollmer Mateus, luterańską pastorką, i mają dwie dorosłe córki.


 

Zobacz więcej na temat: wiara