X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Ekumenia

Ekumeniczne spotkanie w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 06:01
Katedra mariawicka i siedziba biskupa naczelnego Starokatolickiego Kościoła Mariawitów były miejscem ogólnopolskiego ekumenicznego spotkania. Goście przyjechali do Płocka na zaproszenie bp. Karola M. Babi, aby zobaczyć centrum Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, skąd biskup naczelny kieruje swoją wspólnotą. - Gdy wzajemnie się odwiedzamy, lepiej się poznajemy i nasz dialog jest czymś bliższym i serdecznym. To dialog nie tylko na płaszczyźnie doktryny, ale również braterstwa - mówi bp Krzysztof Nitkiewicz, który z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Rady do spraw Ekumenizmu.
Audio

Wraz z bp Krzysztofem Nitkiewiczem do Płocka przyjechali: bp Jerzy Samiec prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (Kościół ewangelicko-augsburski), bp Marek Izdebski (Kościół ewangelicko-reformowany), abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), ks. Grzegorz Giemza (Kościół ewangelicko-augsburski) i ks. Sławomir Pawłowski SAC (Kościół rzymskokatolicki).

W czasie spotkania rozmawiano m.in. o zbliżającej się 20. rocznicy podpisania deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu między Kościołami w RP, a także o formacji ekumenicznej i przygotowaniu vademecum ekumenicznego dla uczestników nabożeństw w różnych Kościołach. W komunikacie wydanym na zakończenie dwudniowego spotkania czytamy, że w czasie obrad podkreślono, że "ważnym wydarzeniem w roku 2018 było ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podsumowano przebieg Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2019, który przebiegał pod hasłem »Dąż do sprawiedliwości«. Postanowiono, że centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2020 odbędzie się 23 stycznia 2020 roku w Warszawie w ewangelicko-augsburskim kościele Św. Trójcy. Nabożeństwo będzie powiązane z 20. rocznicą podpisania w tym samym miejscu wspólnej »Deklaracji Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia: Sakrament chrztu znakiem jedności«. Komisja powołała także zespół odpowiedzialny za przygotowanie polskiej edycji broszury na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2020 roku. Rozpoczęto prace nad ekumenicznym vademecum, które będzie przewodnikiem dla uczestników nabożeństw w różnych Kościołach oraz przybliży terminologię i panujące w nich zwyczaje. Podjęto również temat formacji ekumenicznej w Polsce" - czytamy w komunikacie końcowym, podpisanym przez ks. Grzegorza Giemzę, dyrektora Polskiej Rady Ekumenicznej.

Uczestnicy spotkania, które odbywało się 29 i 30 marca w Płocku zapoznali się z historią katedry mariawickiej i miejsc związanych z założycielką Mariawityzmu, a także zwiedzili płocką bazylikę katedralną i cerkiew prawosławną. Jak ustalono, następne spotkanie Komisji ds. Dialogu odbędzie się w dniu 9 października 2019 roku w Warszawie.

Zobacz więcej na temat: wiara