X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Przejechał cyrk"

13.12.2014 17:00
Tajemniczy chłopak, tajemnicza dziewczyna i tajemniczy Paryż w krótkiej powieści tegorocznego noblisty Patricka Modiano.
Urodzony w 1945 r.na przedmieściach Paryża Patrick Modiano debiutował w roku 1968. Powieść Przejechał cyrk wydana została w 1992 r.
Urodzony w 1945 r.na przedmieściach Paryża Patrick Modiano debiutował w roku 1968. Powieść "Przejechał cyrk" wydana została w 1992 r.Foto: 2 TOP/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)
Posłuchaj
12'36 Patrick Modiano: "Przejechał cyrk", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 1(To się czyta/Dwójka)
12'44 Patrick Modiano: "Przejechał cyrk", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)
13'32 Patrick Modiano: "Przejechał cyrk", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)
12'32 Patrick Modiano: "Przejechał cyrk", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)
14'25 Patrick Modiano: "Przejechał cyrk", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Nie wiadomo, z jakiego powodu młody bohater powieści zostaje wezwany na przesłuchanie. Wydarzenie to jednak splata jego losy z losami pewnej dziewczyny. Im dłużej ją zna, tym mniej o niej wie. Dzieli z nią codzienność, upływającą przeważnie na wędrówkach po Paryżu, coraz bardziej obcym i mglistym, i spotkaniach z nieznajomymi, skrywającymi coraz więcej tajemnic.

I miasto, i jego mieszkańcy wciąż wydobywają z pamięci bohatera przeszłość. Szczegóły topografii zamiast oświetlać wspomnienia, wywołują uczucie pustki i zerwanych więzi. Wszystkie wysiłki, by ustalić, kim jest dziewczyna, w której się zakochał, aby odgadnąć, kim są mężczyźni, z którymi zaczynają go łączyć niejasne sprawy, zdają się prowadzić donikąd.
Czyta
Tomasz Borkowski

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patrick Modiano – melancholijny tropiciel przeszłości. Literacki Nobel 2014

10.10.2014 15:00
– Modiano pokazuje mechanizmy pamięci. To, jak trudno ze strzępów wspomnień złożyć jakąś całość – mówiła w Dwójce Joanna Żurowska, przybliżając twórczość tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla.
Patrick Modiano, laureat literackiej Nagrody Nobla 2014
Patrick Modiano, laureat literackiej Nagrody Nobla 2014Foto: PAP/GALLIMARD PUBLISHING HOUSE
Posłuchaj
46'36 Patrick Modiano – melancholijny tropiciel przeszłości. Literacki Nobel 2014 (Dwukropek/Dwójka)
więcej

69-letni Patrick Modiano jest 11. laureatem literackiego Nobla z Francji. W uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego czytamy, że dzieła pisarza koncentrują się na takich tematach jak pamięć, tożsamość czy wina.  
– On powiedział kiedyś, że jego książki przypominają tę samą fotografię, ale w różnych ujęciach. Są swego rodzaju autoterapią, którą pisarz pragnie zakończyć – przytaczała w Dwójce słowa francuskiego twórcy Anna Wasilewska. Skąd te nieustanne próby przywołania minionego, szukanie śladów? Modiano urodził się w ostatnim roku wojny – jego ojciec miał pochodzenie żydowskie, matką była flamandzka aktorka. Przyszły pisarz został wcześnie porzucony przez matkę, ojciec – który prowadził podczas wojny jakieś niejednoznaczne, ciemne interesy – też zniknął z jego życia. – Mimo że urodził się w 1945 roku, jego biografia jest naznaczona wojną. Wielokrotnie powtarzał, że jego pamięć narodziła się przed nim – mówiła w audycji z cyklu "Dwukropek" Joanna Żurowska.

Rozmówczynie Doroty Gacek podkreślały owo uporczywe (naznaczone melancholią) literackie tropienie przez Modiano swojej przeszłości, owe – detektywistyczne – próby rozwiązania zagadek dotyczących choćby niejednoznacznej tożsamości.

Zobacz radiowy serwis Nobel 2014>>>
Jak Patrick Modiano łączy materiał biograficzny z fikcją? Jakich ma literackich patronów? Jakie są jego najważniejsze książki, o czym – i w jaki sposób – mówią? Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, w której o laureacie literackiej Nagrody Nobla 2014 mówili: Anna Wasilewska, tłumaczka z redakcji "Literatury na Świecie", dr Joanna Żurowska z Uniwersytetu Warszawskiego, Wiktor Dłuski, tłumacz powieści Modiano "Zagubiona dzielnica", Marek Bieńczyk, pisarz i eseista, oraz Piotr Dobrołęcki (prosto z Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie).

jp/asz