Powieści na antenie

"Przejechał cyrk"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 17:00
Tajemniczy chłopak, tajemnicza dziewczyna i tajemniczy Paryż w krótkiej powieści tegorocznego noblisty Patricka Modiano.
Audio
  • Patrick Modiano: "Przejechał cyrk", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 1(To się czyta/Dwójka)
  • Patrick Modiano: "Przejechał cyrk", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)
  • Patrick Modiano: "Przejechał cyrk", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)
  • Patrick Modiano: "Przejechał cyrk", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)
  • Patrick Modiano: "Przejechał cyrk", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)
Urodzony w 1945 r.na przedmieściach Paryża Patrick Modiano debiutował w roku 1968. Powieść Przejechał cyrk wydana została w 1992 r.
Urodzony w 1945 r.na przedmieściach Paryża Patrick Modiano debiutował w roku 1968. Powieść "Przejechał cyrk" wydana została w 1992 r.Foto: 2 TOP/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Nie wiadomo, z jakiego powodu młody bohater powieści zostaje wezwany na przesłuchanie. Wydarzenie to jednak splata jego losy z losami pewnej dziewczyny. Im dłużej ją zna, tym mniej o niej wie. Dzieli z nią codzienność, upływającą przeważnie na wędrówkach po Paryżu, coraz bardziej obcym i mglistym, i spotkaniach z nieznajomymi, skrywającymi coraz więcej tajemnic.

I miasto, i jego mieszkańcy wciąż wydobywają z pamięci bohatera przeszłość. Szczegóły topografii zamiast oświetlać wspomnienia, wywołują uczucie pustki i zerwanych więzi. Wszystkie wysiłki, by ustalić, kim jest dziewczyna, w której się zakochał, aby odgadnąć, kim są mężczyźni, z którymi zaczynają go łączyć niejasne sprawy, zdają się prowadzić donikąd.
Czyta
Tomasz Borkowski

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patrick Modiano – melancholijny tropiciel przeszłości. Literacki Nobel 2014

10.10.2014 15:00
– Modiano pokazuje mechanizmy pamięci. To, jak trudno ze strzępów wspomnień złożyć jakąś całość – mówiła w Dwójce Joanna Żurowska, przybliżając twórczość tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla.
Patrick Modiano, laureat literackiej Nagrody Nobla 2014
Patrick Modiano, laureat literackiej Nagrody Nobla 2014Foto: PAP/GALLIMARD PUBLISHING HOUSE
Posłuchaj
46'36 Patrick Modiano – melancholijny tropiciel przeszłości. Literacki Nobel 2014 (Dwukropek/Dwójka)
więcej

69-letni Patrick Modiano jest 11. laureatem literackiego Nobla z Francji. W uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego czytamy, że dzieła pisarza koncentrują się na takich tematach jak pamięć, tożsamość czy wina.  
– On powiedział kiedyś, że jego książki przypominają tę samą fotografię, ale w różnych ujęciach. Są swego rodzaju autoterapią, którą pisarz pragnie zakończyć – przytaczała w Dwójce słowa francuskiego twórcy Anna Wasilewska. Skąd te nieustanne próby przywołania minionego, szukanie śladów? Modiano urodził się w ostatnim roku wojny – jego ojciec miał pochodzenie żydowskie, matką była flamandzka aktorka. Przyszły pisarz został wcześnie porzucony przez matkę, ojciec – który prowadził podczas wojny jakieś niejednoznaczne, ciemne interesy – też zniknął z jego życia. – Mimo że urodził się w 1945 roku, jego biografia jest naznaczona wojną. Wielokrotnie powtarzał, że jego pamięć narodziła się przed nim – mówiła w audycji z cyklu "Dwukropek" Joanna Żurowska.

Rozmówczynie Doroty Gacek podkreślały owo uporczywe (naznaczone melancholią) literackie tropienie przez Modiano swojej przeszłości, owe – detektywistyczne – próby rozwiązania zagadek dotyczących choćby niejednoznacznej tożsamości.

Zobacz radiowy serwis Nobel 2014>>>
Jak Patrick Modiano łączy materiał biograficzny z fikcją? Jakich ma literackich patronów? Jakie są jego najważniejsze książki, o czym – i w jaki sposób – mówią? Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, w której o laureacie literackiej Nagrody Nobla 2014 mówili: Anna Wasilewska, tłumaczka z redakcji "Literatury na Świecie", dr Joanna Żurowska z Uniwersytetu Warszawskiego, Wiktor Dłuski, tłumacz powieści Modiano "Zagubiona dzielnica", Marek Bieńczyk, pisarz i eseista, oraz Piotr Dobrołęcki (prosto z Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie).

jp/asz