Powieści na antenie

Villette

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 11:49
Brontë oparła "Villette" na wątkach autobiograficznych. Pod tytułową nazwą kryje się Bruksela, gdzie w latach 40. XIX w. przyszła pisarka przeżywała zakazaną miłość do żonatego mężczyzny, profesora Constantina Hégera.
Audio
  • Charlotte Brontë, "Villette" - czyta Danuta Stenka. Fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Charlotte Brontë, "Villette" - czyta Danuta Stenka. Fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Charlotte Brontë, "Villette" - czyta Danuta Stenka. Fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Charlotte Brontë, "Villette" - czyta Danuta Stenka. Fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Charlotte Brontë, "Villette" - czyta Danuta Stenka. Fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Villette Charlotte Bront. Fragm. okładki książki
"Villette" Charlotte Brontë. Fragm. okładki książkiFoto: mat. prasowe/Wydawnictwo MG

Główna bohaterka powieści, Lucy Snowe, pozbawiona w Anglii widoków na przyszłość, decyduje się wziąć los we własne ręce i wyrusza do Europy. Przypadkiem trafia na pensję dla dziewcząt mieszczącą się w budynku dawnego klasztoru żeńskiego. Otrzymawszy tu posadę, wiedzie z początku bezbarwne życie nauczycielki angielskiego. Wkrótce jednak spostrzega, że każdy jej ruch jest przez kogoś obserwowany. Usiłując rozwiązać zagadkę, zostaje uwikłana w wydarzenia z pogranicza świata materialnego i duchowego… (notka prasowa Wydawnictwa MG)

Czytaj także

Rainer Maria Rilke: "Dziennik schmargendorfski"

10.10.2013 19:00
Dokument artystycznego dojrzewania, niezwykłe świadectwo przełomu w życiu i twórczości jednego z największych poetów austriackich - młodzieńczy dziennik Rilkego w cyklu "To się czyta" zaprezentuje słuchaczom Dwójki Marcin Hycnar.
Rainer Maria Rilke
Rainer Maria RilkeFoto: Wikimedia / CC
Posłuchaj
14'34 "Dziennik schmargendorfski" Rainera Marii Rilkego czyta Marcin Hycnar, fragment 1 (Dwójka/To się czyta)
14'12 "Dziennik schmargendorfski" Rainera Marii Rilkego czyta Marcin Hycnar, fragment 2 (Dwójka/To się czyta)
13'46 "Dziennik schmargendorfski" Rainera Marii Rilkego czyta Marcin Hycnar, fragment 3 (Dwójka/To się czyta)
14'41 "Dziennik schmargendorfski" Rainera Marii Rilkego czyta Marcin Hycnar, fragment 4 (Dwójka/To się czyta)
14'13 "Dziennik schmargendorfski" Rainera Marii Rilkego czyta Marcin Hycnar, fragment 5 (Dwójka/To się czyta)
więcej

Niepublikowany do tej pory w języku polskim "Dziennik schmargendorfski" jest jednym z trzech (obok wcześniejszego "Dziennika florenckiego" i późniejszego "Dziennika z Worpswede") młodzieńczych dzienników Rilkego powstałych w latach 1898-1901. Te wczesne dzienniki Rilkego dokumentują jego podróż do Włoch, odbytą z inspiracji Lou von Andreas-Salomé, jego późniejsze pobyty w Berlinie, obie podróże z Lou do Rosji oraz pobyt w Worpswede, w trakcie którego Rilke poznał swoją późniejszą żonę, Klarę Westhoff. (materiały wydawnictwa Sic!)

Rainer Maria Rilke (1875-1926) w swej twórczości reprezentował nurt liryki symbolicznej. Uważany jest za prekursora egzystencjalizmu. Debiutował w 1894 r. zbiorem poezji "Leben und Lieder". Najbardziej płodnym okresem jego twórczości były lata przed I wojną światową, gdy powstały tomy "Poezje nowe" ("Neue Gedichte", 1907), "Poezji nowych część wtóra" ("Der neuen Gedichte anderer Teil",1908), dwa epitafia "Requiem" (1909), poemat "Życie Maryi" (1913) oraz proza "Zapiski Malte Lauridsa Brigge", pisana w latach 1904-1910. Po ukazaniu się tej ostatniej książki nastał w jego życiu dwunastoletni okres kryzysu twórczego, przerwany napisaniem "Elegii duinejskich" i "Sonetów do Orfeusza", uważanych za największe literackie osiągnięcia Rilkego.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

"To się czyta" na antenie Dwójki - od poniedziałku (7 października) do piątku o godz. 9.45.

Zobacz więcej na temat: Austria literatura

Czytaj także

Baka na szlaku Stasiuka

24.10.2013 21:30
Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach" w interpretacji Mirosława Baki tylko na antenie Dwójki! Zapraszamy na "To się czyta".
Mirosław Baka
Mirosław BakaFoto: Grzegorz Śledź
Posłuchaj
11'20 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 1 (Dwójka/To się czyta)
10'45 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 2 (Dwójka/To się czyta)
14'20 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka Nie ma ekspresów przy żółtych drogach, fragment 3 (Dwójka/To się czyta)
10'30 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 4 (Dwójka/To się czyta)
10'39 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 5 (Dwójka/To się czyta)
11'18 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 6 (Dwójka/To się czyta)
14'59 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 7 (Dwójka/To się czyta)
14'13 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 8 (Dwójka/To się czyta)
11'06 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 9 (Dwójka/To się czyta)
14'15 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 10 (Dwójka/To się czyta)
więcej

Autor przez lata przyzwyczaił swoich czytelników do tego, że jest pisarzem drogi, i w najnowszej książce nie zawiódł. "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach” to opis takich regionów, w które zazwyczaj nie docierają turyści, gdzie jest "piach, stary beton i zielsko. Stasiuk zabiera nas m.in. do Lichenia oraz do mauzoleum Mao.

Na stronie wydawcy możemy przeczytać opis książki (Wydawnictwo Czarne) podpisany nazwiskiem autora: "…staje się co jakiś czas, żeby odpocząć, żeby się obejrzeć, żeby policzyć, ile już było, a ile jeszcze zostało. Taka jest ta książka: sprawdzam gdzie byłem, gdzie jestem, dokąd się wybieram. Oprócz tego oczywiście niezwykła ilość celnych spostrzeżeń, głębokich przemyśleń oraz barwnych opisów".

Większość tekstów z "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach" była już wcześniej publikowana, jednak za granicą. Dla polskiego czytelnika jest to więc pozycja niemal w całości premierowa.

Szlakiem Andrzeja Stasiuka poprowadzi Państwa Mirosław Baka. "To się czyta" na antenie Dwójki od poniedziałku (14 października) do piątku o godzinie 9.30.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

mm/ah

/


Czytaj także

Zbigniew Białas: "Puder i pył"

14.11.2013 21:30
W cyklu "To się czyta" przedstawiamy fragmenty nowej książki Zbigniewa Białasa "Puder i pył". Czyta Grzegorz Damięcki.
Fragment okładki książki Zbigniewa Białasa Puder i pył
Fragment okładki książki Zbigniewa Białasa "Puder i pył"Foto: mat. prasowe/Wydawnictwo MG
Posłuchaj
14'30 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)
14'36 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)
14'30 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)
14'24 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)
14'26 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)
14'24 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 6 (To się czyta/Dwójka)
14'44 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 7 (To się czyta/Dwójka)
14'16 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 8 (To się czyta/Dwójka)
14'30 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 9 (To się czyta/Dwójka)
14'31 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 10 (To się czyta/Dwójka)
więcej

Ponętna wdowa po zamordowanym Alojzym Korzeńcu i jednocześnie autorka sentymentalnych powieści w odcinkach usiłuje zaprowadzić nieśmiałego redaktora miejscowej gazety przed ołtarz. Tymczasem przebywający wciąż na wolności morderca jej męża ma na oku kolejną ofiarę - być może nawet dwie.

W Sosnowcu, w Petersburgu, w Warszawie i w górskim sanatorium, w burzliwych latach 1918–1919, towarzyszymy bohaterom znanym z kart Korzeńca (Wydawnictwo MG, 2011). Puder i pył to powieść historyczno-obyczajowa, powieść o miłości, powieść o Polsce, która jest kruchym domem i powieść o mieście położonym na gorącej granicy polsko-niemieckiej. Dla cierpliwych jest to też, po trosze, powieść kryminalna. (źródło: Wydawnictwo MG)

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

Zobacz więcej na temat: literatura Sosnowiec

Czytaj także

Niezwykłe przygody Maurycego Beniowskiego

21.11.2013 18:00
Wacław Sieroszewski widział w Beniowskim człowieka odważnego, wręcz nieustraszonego, a takich właśnie charakterów jego zdaniem Polska potrzebowała w XVIII w. Na naszej antenie powieść "Beniowski" przeczyta Andrzej Mastalerz.
Maurycy Beniowski
Maurycy BeniowskiFoto: Wikimedia / CC
Posłuchaj
14'40 Wacław Sieroszewski, "Beniowski" - czyta Andrzej Mastalerz. Fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'08 Wacław Sieroszewski, "Beniowski" - czyta Andrzej Mastalerz. Fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'46 Wacław Sieroszewski, "Beniowski" - czyta Andrzej Mastalerz. Fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'29 Wacław Sieroszewski, "Beniowski" - czyta Andrzej Mastalerz. Fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'41 Wacław Sieroszewski, "Beniowski" - czyta Andrzej Mastalerz. Fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Powieść historyczną "Beniowski" Sieroszewski napisał w Paryżu w latach 1913-1914. Jej bohater, Maurycy August Beniowski, szlachcic polski węgierskiego pochodzenia, wiódł barwne życie żołnierza i podróżnika. Jako uczestnik konfederacji barskiej został zesłany na Kamczatkę, skąd uciekł, by zginąć w końcu jako król Madagaskaru, w bitwie z Francuzami. Przygody swojego życia przedstawił w "Pamiętnikach", które ukazały się w roku 1790 roku i odniosły spektakularny sukces w całej Europie.

Juliusz Słowacki poświęcił Beniowskiemu słynny poemat dygresyjny Beniowski, w którym polemizuje z romantycznym indywidualizmem i osobiście z Mickiewiczem.

"To się czyta" od poniedziałku (18 listopada) do piątku, godz. 9.45