X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Jawne tajemnice

02.09.2014 16:00
Zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w małym kanadyjskim miasteczku Carstairs. Ich bohaterkami są kobiety zakochane, samotne, niezależne i bezradne, które używają plotki, by opowiedzieć światu o swoich tajemnicach.
Magdalena Cielecka
Magdalena Cielecka Foto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
13'01 Magdalena Cielecka czyta opowiadanie "Jawne tajemnice" Alice Munro - część 1. (To się czyta/Dwójka)
11'40 Magdalena Cielecka czyta opowiadanie "Jawne tajemnice" Alice Munro - część 2. (To się czyta/Dwójka)
14'11 Magdalena Cielecka czyta opowiadanie "Jawne tajemnice" Alice Munro - część 3. (To się czyta/Dwójka)
13'23 Magdalena Cielecka czyta opowiadanie "Jawne tajemnice" Alice Munro - część 4. (To się czyta/Dwójka)
14'03 Magdalena Cielecka czyta opowiadanie "Jawne tajemnice" Alice Munro - część 5. (To się czyta/Dwójka)
14'32 Magdalena Cielecka czyta opowiadanie "Wandale" Alice Munro - część 1. (To się czyta/Dwójka)
14'16 Magdalena Cielecka czyta opowiadanie "Wandale" Alice Munro - część 2. (To się czyta/Dwójka)
12'47 Magdalena Cielecka czyta opowiadanie "Wandale" Alice Munro - część 3. (To się czyta/Dwójka)
13'30 Magdalena Cielecka czyta opowiadanie "Wandale" Alice Munro - część 4. (To się czyta/Dwójka)
12'21 Magdalena Cielecka czyta opowiadanie "Wandale" Alice Munro - część 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Alice Munro otrzymała w 2009 r. prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera za całokształt literackiej twórczości, a w 2013 r. Nagrodę Nobla jako "mistrzyni krótkiej formy literackiej". Tom opowiadań "Jawne tajemnice" ukazał się 9 kwietnia nakładem wydawnictwa W.A.B.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dojrzewanie dziewczyny według Munro

07.12.2013 22:00
- Bohaterka tej książki to trochę taka Ania z Zielonego Wzgórza w wersji dla dorosłych - w niedzielnej "Czytelni", na chwilę przed wręczeniem Alice Munro Nagrody Nobla, rozmawialiśmy o jej zbiorze opowiadań "Dziewczęta i kobiety".
Wydane właśnie zbiory opowiadań Zabiegi Marcina Orlińskiego i Czarne bataliony Piotra Goćka to wciągająca lektura
Wydane właśnie zbiory opowiadań "Zabiegi" Marcina Orlińskiego i "Czarne bataliony" Piotra Goćka to wciągająca lektura Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
18'51 Dojrzewanie dziewczyny według Alice Munro (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Ta niedawno wydana w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B. książka, to jedno z pierwszych opublikowanych dzieł Alice Munro. Goście audycji "Czytelnia" zwracali uwagę, że pochodzący z 1971 roku zbiór opowiadań "Dziewczęta i kobiety", zawiera większość wątków charakterystycznych dla jej dalszej twórczości.

- Główna postać tej książki jest podobna do jej innych bohaterek, a zarazem jest uderzająco podobna do samej Munro - zauważała Magdalena Miecznicka . - Jest to dziewczyna bardzo silna psychicznie, ciekawa świata, otwarta na dziwactwa swojej i cudzej psychiki, ale też o nastawieniu analitycznym zarówno do siebie jak i do świata.

/

Del Jordan, bohaterka historii opowiadanych w "Dziewczętach i kobietach", jest outsiderką dorastającą w latach czterdziestych na przedmieściach. Munro opisując jej życie od różnych stron przedstawia problemy związane z dojrzewaniem, metamorfozą dziewczyny w kobietę. - Podczas lektury tych historii można sobie przypomnieć epizody z własnego życia, o których nigdy wcześniej się nie myślało, dlatego że one nie funkcjonują w rozmowach na własny temat - podkreślała Miecznicka.

Piotr Kofta zwracał uwagę, że w "Dziewczętach i kobietach" możemy zaobserwować proces formowania się koncepcji pisarskiej Alice Munro, polegający na opisywaniu tego, co się widziało na własne oczy. - To jest bardzo ciekawy eksperyment: wchodzić do tej samej rzeki, ale za każdym razem wyciągnąć z tego coś innego - komplementował.

Więcej o książce Alice Munro w nagraniu audycji przygotowanej przez Małgorzatę Szymankiewicz.

bch

Zobacz więcej na temat: Alice Munro

Czytaj także

Magdalena Cielecka – jeszcze nie starsza pani

01.01.2014 18:00
- Nie byłabym teraz wiarygodna w roli osoby doświadczonej wiekiem i statecznej. Cieszę się jednak na ten czas, gdy będę mogła ją zagrać - mówiła w Dwójce Magdalena Cielecka, z którą spotkaliśmy się w Nowym Roku.
Magdalena Cielecka
Magdalena CieleckaFoto: Grzegorz Śledź/PR
Posłuchaj
48'45 Z Magdaleną Cielecką rozmawia Jacek Wakar (Dwójka)
więcej

Gdy mówią o niej młoda aktorka, tylko się uśmiecha. Wbrew panującemu kultowi młodości 41-letnia Magdalena Cielecka ze swojego wieku uczyniła atut. - Wydaje mi się, że w wypadku każdego artysty z życiowych doświadczeń, z czasu, który mija, z miliona spotkań w pracy i w życiu tworzy pewien się pewien bagaż niezbędny do twórczej pracy - powiedziała. - Nie jesteśmy w stanie wszystkiego przeżyć i dotknąć, więc własne przeżycia trzeba zachować w sobie i pielęgnować, by móc je potem wyjąć z plecaka doświadczeń i używać ich na scenie - dodała.

- W ogóle nie wstydzę się wieku, nie rozumiem podejścia, które jest charakterystyczne dla naszego czasu, gdy mówi się tak dużo o wieku i wyglądzie - mówiła aktorka. - Z drugiej strony jednak dziś trochę się o swoim wieku nie pamięta. Mieć teraz 40 lat nie oznacza tego samego, co być w tym wieku np. w latach 70., bowiem znacząco zmieniła się mentalność - zauważyła.

Magdalena Cielecka zdaje sobie jednak sprawę, że jako aktorka jest w wieku przejściowym. W tym wieku zazwyczaj artystki uświadamiają sobie, że nie mogą już grać młodych dziewcząt, a zarazem jeszcze nie wcielą się w role starszych i statecznych kobiet. Aktorka zawsze jednak wyłamywała się z typowego schematu. - Zawsze miałam jakieś dziwne zadania aktorskie, zwłaszcza w teatrze. Grałam często jakieś hybrydowe postaci, nie do końca sklasyfikowane płciowo i wiekowo, patchworkowe osobowości. To daje pewną wolność - powiedziała.

Z aktorką rozmawiał Jacek Wakar.

mc

Zobacz więcej na temat: aktorzy FILM TEATR