Powieści na antenie

Korespondencja

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 11:00
Listy Pawła Hertza z lat 1934-1939 dokumentują początek słynnej przyjaźni w polskim świecie literackim międzywojennej Polski.
Audio
  • Paweł Hertz, Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie "Korespondencja", czyta Mateusz Rusin - odc. 1. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Paweł Hertz, Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie "Korespondencja", czyta Mateusz Rusin - odc. 2. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Paweł Hertz, Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie "Korespondencja", czyta Mateusz Rusin - odc. 3. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Paweł Hertz, Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie "Korespondencja", czyta Mateusz Rusin - odc. 4. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Paweł Hertz, Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie "Korespondencja", czyta Mateusz Rusin - odc. 5. (Książka do słuchania/Dwójka)
Mateusz Rusin w Teatrze Polskiego Radia podczas lektury
Mateusz Rusin w Teatrze Polskiego Radia podczas lektury Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Dwutomowa publikacja Zeszytów Literackich to - jak pisze wydawnictwo - "jedna z najważniejszych korespondencji literackich XX wieku", "odważna artystycznie, politycznie i obyczajowo".

Listy czyta Mateusz Rusin.


Czytaj także

Inne życie Iwaszkiewicza

16.10.2012 09:22
Przywołujemy cienie wielkich postaci polskiej kultury 2. poł. XX wieku, odkrywamy biografię Iwaszkiewicza, rozmawiamy o Różewiczu - filmowcu.
Fragm. okładki książki Radosława Romaniuka, Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza, Wydawnictwo Iskry
Fragm. okładki książki Radosława Romaniuka, "Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza", Wydawnictwo IskryFoto: mat. prasowe
Posłuchaj
13'56 Barbara Toruńczyk o "Żywych cieniach"
21'02 Radosław Romaniuk o "Innym życiu"
18'24 Paweł Różewicz o książce ojca "Było, minęło... w kuchni i na salonach X Muzy"
więcej

W literackim "Sezonie na Dwójkę" gościliśmy Barbarę Toruńczyk, redaktor naczelną "Zeszytów Literackich", która opowiedziała o swojej książce "Żywe cienie". Publikacja ta, powstała w roku 30. urodzin cenionego kwartalnika, zawiera szkice poświęcone takim postaciom, jak Marek Edelman, Jerzy Giedroyc, Zbigniew Herbert, Paweł Hertz, Jan Kott czy Czesław Miłosz.
W audycji rozmawialiśmy również z Radosławem Romaniukiem, autorem biografii Jarosława Iwaszkiewicza "Inne życie", oraz z Pawłem Różewiczem, synem Stanisława Różewicza, który opowiedział o książce ojca "Było, minęło... w kuchni i na salonach X Muzy".
Zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.
16 października (wtorek), godz. 18.00

Czytaj także

Paweł Hertz - życie strofami pisane

07.11.2013 19:00
W tym tygodniu w audycji "Głosy z przeszłości” przypomnimy gawędy zmarłego 12 lat temu Pawła Hertza - poety, prozaika, eseisty i tłumacza.
Paweł Hertz - życie strofami pisane
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
13'47 Paweł Hertz o swoim dzieciństwie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
13'34 Paweł Hertz o lekturach młodości, poznawaniu literackiej Warszawy okresu międzywojennego i o pierwszych dokonaniach pisarskich (Głosy z przeszłości/Dwójka)
12'56 Paweł Hertz o znaczeniu podróży (Głosy z przeszłości/Dwójka)
15'35 Paweł Hertz o korzeniach i tradycjach rodzinnych (Głosy z przeszłości/Dwójka)
14'08 Paweł Hertz o swoich bliskich przyjaciołach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
więcej

Urodzony w 1918 roku debiutował jako poeta z kręgu Skamandra w 1934. W latach 1935-1939 odbył wiele podróży po Europie zachodniej. Okres wojny spędził w ZSRR, zesłany na roboty w głąb Rosji. Od 1941 do 1943 pracował w ambasadzie RP w Kujbyszewie. Od 1945 do 1948 był członkiem redakcji tygodnika "Kuźnica" w Łodzi. Od 1949 mieszkał w Warszawie. W latach 1969-1981 zasiadał w zarządzie polskiego PEN Clubu. W 1964 był sygnatariuszem Listu 34 przeciwko praktykom cenzury.

Jego wspomnienia nagrała w roku 1998 Elżbieta Marcinkowska.

4-8 listopada (poniedziałek-piątek), godz. 11.45

Zobacz więcej na temat: Paweł Hertz