Powieści na antenie

Dzielnica występku

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 10:20
Fragmenty powieści "Dzielnica występku" 80-letniego peruwiańskiego noblisty, która ukazała się w przekładzie Marzeny Chrobak.
Audio
  • Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
Adam Ferency podczas lektury w Teatrze Polskiego Radia
Adam Ferency podczas lektury w Teatrze Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

amrio vargas llosa flickr 510.jpg
Mario Vargas Llosa. Polityczne porachunki noblisty

Mario Vargas Llosa, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor bestsellerowych powieści - "Pantaleon i wizytantki", "Rozmowa w »Katedrze«", "Pochwała macochy" i wielu innych - z właściwym sobie nerwem bezkompromisowego obserwatora współczesnych zjawisk odkrywa tym razem przed czytelnikami świat niebezpiecznych związków pomiędzy polityką i prasą bulwarową.

Fragmenty książki czytał Adam Ferency.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Llosa: taki człowiek pisarzem często nie zostaje...

20.02.2013 11:00
Rzadko się zdarza, by pisarzem zostawał człowiek, który tyle przeżył. Książki Mario Vargasa Llosy nierozerwanie związane są z historią jego ukochanego Peru. - Nie chciałam pokazać wycinka jego życia, tylko to, jakie książki powstawały z tych doświadczeń - mówi polska biografka Llosy w Dwójce.
Llosa: taki człowiek pisarzem często nie zostaje...
Foto: wikipedia commons/użytkownik Arild Vågen
Posłuchaj
49'26 Urszula Ługowska o pisaniu biografii Mario Vargasa Llosy
więcej

- We wszystkim, co napisałem, można odnaleźć elementy autobiograficzne. Czasem posługiwałem się nimi świadomie, gdzie indziej w sposób dla mnie samego nieprzewidziany - mówił kiedyś w Warszawie Mario Vargas Llosa.
Gościem "Sezon na dwójkę" była Urszula Ługowska autorka ostatnio wydanej biografii południowoamerykańskiego noblisty "Mario Vargas Llosa. Literatura, polityka i Nobel".
Jak pisze we wstępie do biografii Urszula Ługowska, "dominuje przekonanie, że jest dwóch różnych Vargasów Llosów: ten «prawdziwy», czyli autor esejów, artykułów i działacz polityczny, i ten «fikcyjny», powieściowy. To wrażenie potęguje on sam, wielokrotnie umieszczając siebie w charakterze jednego z bohaterów na kartach książek, a w niektórych podejmuje też temat kreacji literackiej. W niniejszej biografii chciałam pokazać, że wbrew tym opiniom jest tylko jeden, integralny Mario Vargas Llosa. Wszystkie idee i poglądy polityczne, które wyznawał w ciągu długiego i ciekawego życia, są wyłożone w jego książkach."
A jaka książka jest dla niego najważniejsza? - Wybrałbym "Rozmowy w katedrze". Mam do niej najwięcej słabości, albo inaczej mówiąc najmniej budzi we mnie odruchów niechęci. Kosztowała mnie najwięcej wysiłku, połowę moich siwiejących włosów zawdzięczam tej właśnie książce. No a drugą mojej żonie - żartował podczas spotkania z polskimi czytelnikami.
* * *
Mario Vargas Llosa (ur. 1936) - peruwiański pisarz, dziennikarz i polityk (w 1993 roku przyjął obywatelstwo hiszpańskie), laureat Nagrody Nobla (2010), członek Peruwiańskiej Akademii Języka i Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, w latach 1976-1979 prezes międzynarodowego Pen Clubu, kandydat na prezydenta Peru (1990), autor powieści, nowel, opowiadań, sztuk teatralnych, rozpraw krytycznoliterackich, reportaży i artykułów.
Doktor Urszula Ługowska - iberystka i politolog, pracownik Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, opublikowała książkę "Boom kokainowy w Ameryce Łacińskiej - Casus Boliwii" (2002) oraz "Trockizm. Doktryna i ruch polityczny" (współautor August Grabski, 2003)
Ksiażka "Mario Vargas Llosa. Literatura, polityka i Nobel" ukazała się właśnie w PIW-ie.

Zobacz więcej na temat: Mario Vargas Llosa Peru

Czytaj także

Homo scandalosus - biografia Mario Vargasa Llosy

04.11.2014 13:53
- Nie próbowałem rozbić jego osobistych sekretów czy wniknąć w prywatne sprawy – mówił w Dwójce o biografii Mario Vargasa Llosy jej autor Tomasz Pindel.
Mario Vargas Llosa
Mario Vargas Llosa Foto: Wikipedia/Arild Vågen/3.0
Posłuchaj
10'08 Tomasz Pindel w rozmowie z Barbarą Gawryluk mówi o biografii Mario Vargasa Llosy.
więcej

"Biografia. Mario Vargas Llosa" to jedyna i najpełniejsza - bo doprowadzona do 2014 roku - biografia peruwiańskiego pisarza. Jej autor Tomasz Pindel odwiedził  laureata literackiej Nagrody Nobla w jego rodzinnym Peru. Rozmawiał z rodziną Mario Vargasa Llosy, jego przyjaciółmi i wrogami; uzyskał też pełen dostęp do osobistych archiwów pisarza w Peru. – To, co jest istotne w pisaniu o życiu tego autora, to fakt, że istnieją główne motywy w jego biografii: problem z ojcem, to, że pobił się z Gabrielem Garcią Marquezem, że ożenił się z ciotką, że spalono mu książki w szkole wojskowej. Jest kilka takich mitów, które czasem są prawdziwe, a czasem nie. Z pewnością jest to historia bardzo barwa i bardzo powieściowa.

Tomasz Pindel opowiedział też o najnowszej książce Mario Vargasa Llosy "Dyskretny bohater".

Autorka: Barbara Gawryluk

Gość: Tomasz Pindel (pisarz, tłumacz)

Tytuł audycji: "Wybieram Dwójkę"

Data emisji: 3.11.2014
Godzina emisji: 16.00

iż/bch