Llosa: taki człowiek pisarzem często nie zostaje...

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 11:00
Rzadko się zdarza, by pisarzem zostawał człowiek, który tyle przeżył. Książki Mario Vargasa Llosy nierozerwanie związane są z historią jego ukochanego Peru. - Nie chciałam pokazać wycinka jego życia, tylko to, jakie książki powstawały z tych doświadczeń - mówi polska biografka Llosy w Dwójce.
Audio
  • Urszula Ługowska o pisaniu biografii Mario Vargasa Llosy
Llosa: taki człowiek pisarzem często nie zostaje...
Foto: wikipedia commons/użytkownik Arild Vågen

- We wszystkim, co napisałem, można odnaleźć elementy autobiograficzne. Czasem posługiwałem się nimi świadomie, gdzie indziej w sposób dla mnie samego nieprzewidziany - mówił kiedyś w Warszawie Mario Vargas Llosa.
Gościem "Sezon na dwójkę" była Urszula Ługowska autorka ostatnio wydanej biografii południowoamerykańskiego noblisty "Mario Vargas Llosa. Literatura, polityka i Nobel".
Jak pisze we wstępie do biografii Urszula Ługowska, "dominuje przekonanie, że jest dwóch różnych Vargasów Llosów: ten «prawdziwy», czyli autor esejów, artykułów i działacz polityczny, i ten «fikcyjny», powieściowy. To wrażenie potęguje on sam, wielokrotnie umieszczając siebie w charakterze jednego z bohaterów na kartach książek, a w niektórych podejmuje też temat kreacji literackiej. W niniejszej biografii chciałam pokazać, że wbrew tym opiniom jest tylko jeden, integralny Mario Vargas Llosa. Wszystkie idee i poglądy polityczne, które wyznawał w ciągu długiego i ciekawego życia, są wyłożone w jego książkach."
A jaka książka jest dla niego najważniejsza? - Wybrałbym "Rozmowy w katedrze". Mam do niej najwięcej słabości, albo inaczej mówiąc najmniej budzi we mnie odruchów niechęci. Kosztowała mnie najwięcej wysiłku, połowę moich siwiejących włosów zawdzięczam tej właśnie książce. No a drugą mojej żonie - żartował podczas spotkania z polskimi czytelnikami.
* * *
Mario Vargas Llosa (ur. 1936) - peruwiański pisarz, dziennikarz i polityk (w 1993 roku przyjął obywatelstwo hiszpańskie), laureat Nagrody Nobla (2010), członek Peruwiańskiej Akademii Języka i Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, w latach 1976-1979 prezes międzynarodowego Pen Clubu, kandydat na prezydenta Peru (1990), autor powieści, nowel, opowiadań, sztuk teatralnych, rozpraw krytycznoliterackich, reportaży i artykułów.
Doktor Urszula Ługowska - iberystka i politolog, pracownik Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, opublikowała książkę "Boom kokainowy w Ameryce Łacińskiej - Casus Boliwii" (2002) oraz "Trockizm. Doktryna i ruch polityczny" (współautor August Grabski, 2003)
Ksiażka "Mario Vargas Llosa. Literatura, polityka i Nobel" ukazała się właśnie w PIW-ie.

Zobacz więcej na temat: Mario Vargas Llosa Peru

Czytaj także

Polski cud techniki w Peru

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 06:00
- Projekt inżyniera Ernesta Malinowskiego przewiduje przeprowadzenie linii kolejowej na wysokości prawie 5000 m n.p.m., a to jest niemożliwe. Również zaprojektowane przez niego mosty i żelazne wiadukty są jeszcze mało znane w technice, obliczenia wątpliwe, a realizacja ryzykowna – tak oceniali projekt Polaka XIX-wieczni eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukcesy, analfabetyzm i rasizm

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 16:22
- W Ameryce nie sposób od niego uciec; tam wszyscy tak żyjemy. Dopiero po wyjeździe z Peru można się do niego zdystansować. Dlatego musiałem wyjechać - mówi gość "Słuchaj świata", Luis Escobedo.
rozwiń zwiń