Powieści na antenie

Słoneczne miasto

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 11:30
W audycji "To się czyta" słuchaliśmy fragmentów powieści autorki Muminków, w której opisuje ona przygody mieszkańców miasta staruszków. 
Audio
  • Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Tove Jansson "Słoneczne miasto", czyta Halina Łabonarska, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
Halina Łabonarska
Halina ŁabonarskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Tove Jansson pap_19880319_001 1200.jpg
Tove Jansson. Nieudana ucieczka z Doliny Muminków

O "Słonecznym mieście" – publikowanym w Polsce po raz pierwszy – sama Tove pisała tak: "Pewnego wieczoru trafiłam na Florydzie do bardzo cichego miasta. Rano też było puste i ciche. Stałam na ocienionym roślinami ganku. Cisza była niemal przerażająca. Wtedy zrozumiałam, że jestem w mieście dla osób w podeszłym wieku, w którym słońce świeci cały rok: miejscu nakierowanym na święty spokój. Moje miasto nie jest aż tak ciche, kłębi się w nim od emocji. Starałam się napisać książkę o tym, czym jest młodość i co to znaczy, gdy człowiek się zestarzeje. I gdy się zakocha".

Tę podróż  dookoła świata Tove Jansson podjęła wraz ze swoją przyjaciółką i partnerką Tuulikki Pietila na przełomie 1971 i 1972 roku i prawdziwym zaskoczeniem było zobaczenie  na własne oczy Saint Petersurga, miasta, w którym amerykańscy emeryci mieli dożyć swoich dni w słońcu i spokoju. Tove Jansson (1914-2001) jest jedną z najwybitniejszych fińskich pisarek, znaną na świecie jako autorka serii o Muminkach. Malowała, rysowała, a także tworzyła komiksy. Została uhonorowana nagrodą Szwedzkiej Akademii w 1994 roku, a także odznaczona Medalem Hansa Christiana Andersena - międzynarodową nagrodą dka twórców książek dla dzieci. W wydawnictwoie MARGINESY ukazały się również inne jej utwory: "Wiadomości" i "Córka rzeźbiarza"  a także "Listy Tove Jansson".

Fragmenty powieści Tove Jansson czytała Halina Łabonarska.

materiały prasowe wydawnictwa Marginesy/bch/mz

Czytaj także

Tove Jansson. Nieudana ucieczka z Doliny Muminków

05.03.2017 15:00
Nieudana - bo choć w audycji "Strefa lietratury" próbowaliśmy rozmawiać o dorosłej twórczości fińskiej pisarki, bez odnoszenia się do jej popularnej serii o Muminkach, to sympatyczne trolle ostatecznie zdominowały dyskusję.
Autorka Muminków Tove Jansson
Autorka "Muminków" Tove Jansson Foto: PAP/EPA/LEHTIKUVA FILES
Posłuchaj
29'57 Justyna Czechowska i Tomasz Pindel o twórczości Tove Jansson. Audycja Piotra Kofty (PR, 2017)
więcej

Pretekstem do rozmowy była publikacja tomu "Słoneczne miasto", zawierającego tytułową minipowieść (w tłumaczeniu Justyny Czechowskiej) oraz nowelę "Kamienne pole" (w przekładzie Teresy Chłapowskiej).  - W "Słonecznym mieście" głównymi bohaterami są staruszkowie, którzy mieszkają w jednym pensjonacie - wyjaśniała Justyna Czechowska. - Nigdy nie śmiałam się podczas tłumaczenia tak bardzo, jak przy przekładaniu tej książki. Ona jest śmieszna, bo ci starcy są postawieni w zupełnie niestarych sytuacjach - dodawała.

Tłumaczka mówiła o silnym autobiograficznym rysie w twórczości Jansson i zalecała czytanie jej opowiadań równolegle z listami.

Z kolei wielbiciel twórczości fińskiej pisarki Tomasz Pindel zwracał uwagę na spójność dorosłych książek Jansson z jej dorobkiem dziecięcym, przejawiającą się w lapidarnym stylu i umiejętności portretowania bohaterów. - To wszystko jest nie tyle muminkowe, ile po prostu Janssonowskie. Jakkolwiek cenię jej książki dla dorosłych, to sądzę, że geniusz Tove Jansson objawił się jednak przy okazji Muminków.

W audycji próbowaliśmy wyjaśnić fenomen Muminków. Piotr Kofta podzielił się swoim przemyśleniem na temat przyczyn ogromnej popularności tego cyklu w Japonii.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi:  Piotr Kofta

Goście: Tomasz Pindel i Justyna Czechowska (tłumacze)

Data emisji: 4.03.2017

Godzina emisji: 10.00

bch/jsz