Powieści na antenie

"Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 12:14
Oparta na faktach powieść o płomiennym romansie Grażyny Bacewicz i Andrzej Biernackiego, który rozkwitł mimo odległości dzielącej zakochanych. 
Audio
  • Joanna Sendłak, "Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Joanna Sendłak, "Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Joanna Sendłak, "Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Joanna Sendłak, "Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Joanna Sendłak, "Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Wiktoria Gorodeckaja czyta powieść Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny
Wiktoria Gorodeckaja czyta powieść "Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Grażyna Bacewicz i Andrzej Biernacki poznali się w Warszawie w 1935 roku. Ona, 26-letnia wówczas kompozytorka i skrzypaczka po studiach w Warszawie i Paryżu. On, 32-letni lekarz, który dzięki stypendium wyjechał na przełomie lat 1935 i 1936 na roczny staż do Wiednia, Rzymu, Davos, Paryża, Szczecina, Hamburga i Berlina.

Właśnie ten rok rozłąki narzeczonych, zaowocował listami, na których została oparta powieść wnuczki Joanny Sendłak. Autorka jest wnuczką Grażyny Bacewicz i Andrzeja Biernackiego. Urodziła się i studiowała w Warszawie, najpierw malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych, potem filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Wystawiała obrazy w galeriach, publikowała opowiadania w pismach literackich. Wydała trzy powieści: "Szklanka ambrozji", "Fano i filozofowie" oraz "Marzyciel z 76th Street". 

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 5-9.02.2018

Godzina emisji: 10.45 

pg/mz

Zobacz więcej na temat: literatura Wiktoria Gorodeckaja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odczytane z serwetki, kopert, skrawków gazet. Nieznane wiersze Herberta

31.01.2018 08:00
- Nie wyobrażałem sobie, że on tak pieczołowicie przechowuje swoje rękopisy – mówił Ryszard Krynicki w audycji o wydanym niedawno zbiorze wierszy Zbigniewa Herberta "Utwory rozproszone. Rekonesans 2".
Zbigniew Herbert Utwory rozproszone. Rekonesans 2
Zbigniew Herbert "Utwory rozproszone. Rekonesans 2"Foto: materiały prasowe
Posłuchaj
22'39 Audycja o zbiorze wierszy Zbigniewa Herberta "Utwory rozproszone. Rekonesans 2" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
więcej

6.jpg
Posłuchaj autorskiej audycji radiowej Zbigniewa Herberta


Jest to drugie wydanie książki zbierającej utwory poety drukowane w prasie, wysyłane w listach do przyjaciół, publikowane tylko w obcym języku czy w końcu odczytane z rękopisów. "Rekonesans 2" przygotował przyjaciel poety Ryszard Krynicki. Od czasu pierwszego wydania tomu siedem lat temu udało mu się odczytać kilkadziesiąt nowych wierszy Herberta!

Jak opowiadał Ryszard Krynicki, są takie teksty, w których nie sposób było rozszyfrować kilku słów. Frapującym na to przykładem jest choćby wiersz o Miłoszu i pytanie, czy brakujące słowo oznacza "szczęście" czy "szczygła"…


herbert_202x110.jpg
Zbigniew Herbert. Serwis specjalny Polskiego Radia

W audycji również o różnych niecodziennych formach rękopisów Herberta (jeden z wierszy, "Tak zwani zdolni poeci", został napisany na kawiarnianej serwetce) czy o relacji Herberta i Białoszewskiego.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Dorota Gacek

Goście: Ryszard Krynicki (poeta, wydawca) i Andrzej Franaszek (krytyk literacki)

Data emisji: 30.01.2018

Godzina emisji: 21.30

jp/bch