X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny"

11.02.2018 12:14
Oparta na faktach powieść o płomiennym romansie Grażyny Bacewicz i Andrzej Biernackiego, który rozkwitł mimo odległości dzielącej zakochanych. 
Wiktoria Gorodeckaja czyta powieść Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny
Wiktoria Gorodeckaja czyta powieść "Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
14'45 Joanna Sendłak, "Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
13'59 Joanna Sendłak, "Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
72'25 Joanna Sendłak, "Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'32 Joanna Sendłak, "Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'53 Joanna Sendłak, "Z ogniem - miłość Grażyny Bacewicz w przededniu wojny", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Grażyna Bacewicz i Andrzej Biernacki poznali się w Warszawie w 1935 roku. Ona, 26-letnia wówczas kompozytorka i skrzypaczka po studiach w Warszawie i Paryżu. On, 32-letni lekarz, który dzięki stypendium wyjechał na przełomie lat 1935 i 1936 na roczny staż do Wiednia, Rzymu, Davos, Paryża, Szczecina, Hamburga i Berlina.

Właśnie ten rok rozłąki narzeczonych, zaowocował listami, na których została oparta powieść wnuczki Joanny Sendłak. Autorka jest wnuczką Grażyny Bacewicz i Andrzeja Biernackiego. Urodziła się i studiowała w Warszawie, najpierw malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych, potem filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Wystawiała obrazy w galeriach, publikowała opowiadania w pismach literackich. Wydała trzy powieści: "Szklanka ambrozji", "Fano i filozofowie" oraz "Marzyciel z 76th Street". 

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 5-9.02.2018

Godzina emisji: 10.45 

pg/mz

Zobacz więcej na temat: literatura Wiktoria Gorodeckaja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odczytane z serwetki, kopert, skrawków gazet. Nieznane wiersze Herberta

31.01.2018 08:00
- Nie wyobrażałem sobie, że on tak pieczołowicie przechowuje swoje rękopisy – mówił Ryszard Krynicki w audycji o wydanym niedawno zbiorze wierszy Zbigniewa Herberta "Utwory rozproszone. Rekonesans 2".
Zbigniew Herbert Utwory rozproszone. Rekonesans 2
Zbigniew Herbert "Utwory rozproszone. Rekonesans 2"Foto: materiały prasowe
Posłuchaj
22'39 Audycja o zbiorze wierszy Zbigniewa Herberta "Utwory rozproszone. Rekonesans 2" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
więcej

6.jpg
Posłuchaj autorskiej audycji radiowej Zbigniewa Herberta


Jest to drugie wydanie książki zbierającej utwory poety drukowane w prasie, wysyłane w listach do przyjaciół, publikowane tylko w obcym języku czy w końcu odczytane z rękopisów. "Rekonesans 2" przygotował przyjaciel poety Ryszard Krynicki. Od czasu pierwszego wydania tomu siedem lat temu udało mu się odczytać kilkadziesiąt nowych wierszy Herberta!

Jak opowiadał Ryszard Krynicki, są takie teksty, w których nie sposób było rozszyfrować kilku słów. Frapującym na to przykładem jest choćby wiersz o Miłoszu i pytanie, czy brakujące słowo oznacza "szczęście" czy "szczygła"…


herbert_202x110.jpg
Zbigniew Herbert. Serwis specjalny Polskiego Radia

W audycji również o różnych niecodziennych formach rękopisów Herberta (jeden z wierszy, "Tak zwani zdolni poeci", został napisany na kawiarnianej serwetce) czy o relacji Herberta i Białoszewskiego.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Dorota Gacek

Goście: Ryszard Krynicki (poeta, wydawca) i Andrzej Franaszek (krytyk literacki)

Data emisji: 30.01.2018

Godzina emisji: 21.30

jp/bch