Powieści na antenie

Kazimierz Kaczor czyta opowiadania Juliana Wołoszynowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 14:00
W audycji "To się czyta latem" prezentowaliśmy fragmenty z tomu "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie", który właśnie ukazał się nakładem PIW.
Audio
  • Julian Wołoszynowski "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie", opowiadanie "Demon secesji", fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Julian Wołoszynowski "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie", opowiadanie "Demon secesji", fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Julian Wołoszynowski "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie", opowiadanie "Iwan Machno", fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Julian Wołoszynowski "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie", opowiadania "Wernyhora" i "Kobza z drzewa dereniowego" fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Julian Wołoszynowski "Przed wschodem księżyca. Opowiadania podolskie", opowiadanie "Niedźwiedź", fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Kazimierz Kaczor
Kazimierz KaczorFoto: Piotr Piorun

Julian Wołoszynowski był aktorem osterwowej "Reduty". Dzieciństwo spędził jednak na Podolu, na ziemiach pomiędzy Dniestrem a Bohem "w najpiękniejszej dolinie jaką Bóg zarzucił w stepach Pobereża. Swoim wspomnieniom spisywanym już po wojnie nadał kunsztowną literacką formę.

"Najbardziej sugestywną właściwością tej prozy jest osobliwy stop nierzeczywistego z rzeczywistym, historycznego z teraźniejszym" – pisał o opowiadaniach Wołoszynowskiego Marek Nowakowski.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 17-21.09.2018

Godzina emisji: 10.45

bch

Zobacz więcej na temat: Podole Kazimierz Kaczor

Czytaj także

Wakacje 1939 roku. Pisarze w cieniu zbliżającej się wojny

27.08.2018 08:00
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak wyglądały - nie tylko z perspektywy literatów - ostatnie miesiące przed wybuchem II wojny światowej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay.com
Posłuchaj
53'18 Wakacje 1939 roku. Literaci w cieniu zbliżającej się wojny (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Nałkowska spędzała wakacje 1939 roku w Truskawcu (gdzie w oparach siarki i gazoliny prowadziła wspaniałe rozmowy z Schulzem) i Adamowiźnie, Maria Dąbrowska w Jaworzu i Ciechocinku, Witkacy w Augustówku pod Grodnem i w Zakopanem, arystokracja w swoich posiadłościach ziemskich.

Jednak najpopularniejszym kierunkiem było polskie morze.

To były upalne wakacje cieniu zbierających się chmur. Większość Polaków sądziła, że skończy się na wojnie dyplomatycznej.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: prof. Beata Dorosz, prof. Janusz Degler, Krzysztof Jan Drozdowski, Anna Mieszkowska, Hanna Faryna-Paszkiewicz i Renata Wąsowska

Data emisji: 26.08.2018

Godzina emisji: 18.00

bch