X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Szkoła falenicka"

30.11.2018 13:00
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty pełnej anegdot książki o sportowej pasji, przyjaźniach i dojrzewaniu w powojennej Polsce.
Przemysław Bluszcz prezentuje okładkę książki Stefana Szczepłka Szkoła falenicka
Przemysław Bluszcz prezentuje okładkę książki Stefana Szczepłka "Szkoła falenicka"Foto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
13'56 Stefan Szczepłek "Szkoła falenicka", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
13'18 Stefan Szczepłek "Szkoła falenicka", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'10 Stefan Szczepłek "Szkoła falenicka", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'14 Stefan Szczepłek "Szkoła falenicka", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'09 Stefan Szczepłek "Szkoła falenicka", czyta Przemysław Bluszcz - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Stefan Szczepłek, znany komentator i dziennikarz sportowy, zaprasza czytelników w nostalgiczną i zabawną podróż do miejsca, gdzie się urodził, wychował i pokochał piłkę nożną: do magicznej, podwarszawskiej Falenicy.

Barwne postaci i zwyczajni mieszkańcy, krewni, sąsiedzi i koledzy. Szczepłek opisuje ich wojenne i powojenne perypetie, opowiada, jak żyli, jak świętowali i o czym marzyli. Ocala też pamięć o falenickich Żydach zamordowanych w Treblince. Opowiadając o tym, co sam widział i co się działo w jego falenickim mikrokosmosie, Szczepłek mówi w istocie o życiu w PRL, z czułością, choć sprawiedliwie, bez idealizowania, portretując swój kraj lat dziecinnych.

We wspomnieniach autora przewijają się koledzy z boiska, wybitni piłkarze: Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Adam Nawałka, a także między innymi Józef Hen, Tadeusz Konwicki, Melchior Wańkowicz, Janusz Majewski czy Stefan Kisielewski. Jak mówi sam Stefan Szczepłek, jest to książka o tym, jak spełniają się marzenia.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 26-30.11

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. Wydawnictwa Literackiego/pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Państwo Bluszcz: połączył nas Leonard Cohen

02.01.2017 13:00
- To było we Wrocławiu na zajęciach z ustawiania głosu. Przemek mówił tekst Cohena o tym, jak recytować poezję - wspominała w Dwójce pierwsze spotkanie ze swoim przyszłym mężem reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz.
Przemysław Bluszcz i Anna Wieczur-Bluszcz
Przemysław Bluszcz i Anna Wieczur-BluszczFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
56'10 Przemysław Bluszcz i Anna Wieczur-Bluszcz o swoich teatralnych doświadczeniach (Dwójka)
więcej

- Tekst Cohena był dla mnie bardzo odkrywczy i uważam, że zawiera wiele cennych wskazówek warsztatowych, ale zwróciłam też uwagę na Przemka, który był wtedy bardzo skutecznym aktorem - mówiła w specjalnej noworocznej audycji Anna Wieczór-Bluszcz. 

Ceniona reżyserka teatralna i filmowa, ale też autorka nagradzanych słuchowisk wspominała swoje dorastanie w Wałbrzychu i atmosferę tego miasta - z jednej strony depresyjną i przytłaczającą, z drugiej tajemniczą i niezwykłą. Anna Wieczur-Bluszcz mówiła też o swoich doświadczeniach teatralnych we Wrocławiu i Legnicy.

Ikoną legnickiego Teatru Modrzejewskiej jest mąż reżyserki Przemysław Bluszcz, który zagrał m.in. w legendarnym dla tej sceny spektaklu "Ballada o Zakaczawiu". Aktor wyjaśniał, dlaczego w Legnicy w szczególny sposób odczuwa sens swojej pracy. Opowiadał też o próbach odpruwania łatki aktora charakterystycznego, która sprawiła, że przez wiele lat był obsadzany w rolach brutali. Przemysław Bluszcz mówił w końcu o swojej fascynacji muzyką, m.in. zespołem Republika, oraz porównał swoją żonę Annę do jednego z bohaterów filmu Quentina Tarantino.

***

Tytuł audycji: Spotkanie z Przemysławem Bluszczem i Anną Wieczur-Bluszcz

Prowadzi: Jacek Wakar

Data emisji: 1.01.2017

Godzina emisji: 16.00

bch/jp