Państwo Bluszcz: połączył nas Leonard Cohen

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 13:00
- To było we Wrocławiu na zajęciach z ustawiania głosu. Przemek mówił tekst Cohena o tym, jak recytować poezję - wspominała w Dwójce pierwsze spotkanie ze swoim przyszłym mężem reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz.
Audio
  • Przemysław Bluszcz i Anna Wieczur-Bluszcz o swoich teatralnych doświadczeniach (Dwójka)
Przemysław Bluszcz i Anna Wieczur-Bluszcz
Przemysław Bluszcz i Anna Wieczur-BluszczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Tekst Cohena był dla mnie bardzo odkrywczy i uważam, że zawiera wiele cennych wskazówek warsztatowych, ale zwróciłam też uwagę na Przemka, który był wtedy bardzo skutecznym aktorem - mówiła w specjalnej noworocznej audycji Anna Wieczór-Bluszcz. 

Ceniona reżyserka teatralna i filmowa, ale też autorka nagradzanych słuchowisk wspominała swoje dorastanie w Wałbrzychu i atmosferę tego miasta - z jednej strony depresyjną i przytłaczającą, z drugiej tajemniczą i niezwykłą. Anna Wieczur-Bluszcz mówiła też o swoich doświadczeniach teatralnych we Wrocławiu i Legnicy.

Ikoną legnickiego Teatru Modrzejewskiej jest mąż reżyserki Przemysław Bluszcz, który zagrał m.in. w legendarnym dla tej sceny spektaklu "Ballada o Zakaczawiu". Aktor wyjaśniał, dlaczego w Legnicy w szczególny sposób odczuwa sens swojej pracy. Opowiadał też o próbach odpruwania łatki aktora charakterystycznego, która sprawiła, że przez wiele lat był obsadzany w rolach brutali. Przemysław Bluszcz mówił w końcu o swojej fascynacji muzyką, m.in. zespołem Republika, oraz porównał swoją żonę Annę do jednego z bohaterów filmu Quentina Tarantino.

***

Tytuł audycji: Spotkanie z Przemysławem Bluszczem i Anną Wieczur-Bluszcz

Prowadzi: Jacek Wakar

Data emisji: 1.01.2017

Godzina emisji: 16.00

bch/jp

Czytaj także

Po konkursie. Ludzie muzyki w nowych słuchowiskach

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 18:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o laureatach konkursu zorganizowanego przez Dwójkę i stowarzyszenie ZAiKS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po konkursie. Słuchowiska o "człowieku uwikłanym w dźwięki"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 19:00
– Laureaci konkursu dali mnóstwo odpowiedzi na pytanie, czym może być muzyka, a zarazem wznieśli te odpowiedzi na wyższy poziom – mówił reżyser Maciej Wojtyszko.
rozwiń zwiń