Powieści na antenie

Czytaj także

"Ikona". Opowieść o pracy psychiatry na Syberii

05.10.2017 10:30
- Szukaliśmy do filmu młodego lekarza idealisty, którego sytuacja jest trudna, bo jego pacjenci są nieuleczalni, ale ostatecznie bohaterem został profesor z 45-letnim stażem - o dokumencie uhonorowanym nagrodą Prix Italia opowiadał w Dwójce reżyser Wojciech Kasperski.
Posłuchaj
16'27 Wojciech Kasperski o filmie "Ikona" (Poranek Dwójki)
więcej

Film "Ikona" opowiada o pracy doświadczonego rosyjskiego psychiatry, który wspomina swoje życie z perspektywy pracownika szpitala. - Nasz bohater wspomina, co dobrego w życiu zrobił. Okazuje się, że spędził życie starając się leczyć ludzi, ale nikogo nie wyleczył - wyjaśniał w "Poranku Dwójki" Wojciech Kasperski.

Reżyser wspominał, że w syberyjskim szpitalu spędził około miesiąca i na potrzeby dokumentu udało mu się zarejestrować wiele przejmujących scen. - Pacjenci dobrani są tam w pary i zawsze silniejsza osoba opiekuje się słabszą, co jest wzruszające, bo tak naprawdę obie są zagubione, ale starają się sobie pomagać. Przez cały nasz pobyt spotkaliśmy tam wiele osób, które były ludzkie, szczere, czułe. Udało nam się uchwycić nieudawaną ludzką emocję.

Gość audycji opowiadał, w jaki sposób trafił na Syberię. Wspominał też swoje wcześniejsze dokumenty nakręcone w tym zakątku świata, w tym uhonorowany ponad czterdziestoma nagrodami film "Nasiona". Wojciech Kasperski, zdradził też, że przymierza się do fabuły, która poruszać będzie problem pracownika, stojącego przed etycznym dylematem.

***

Rozmawiał: Marcin Pesta

Gość: Wojciech Kasperski (reżyser)

Data emisji: 5.10.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mko