Powieści na antenie

Czytaj także

Literacki spacer po Pradze z Pawłem Duninem-Wąsowiczem

07.05.2019 10:30
Po "Żoliborskim przewodniku literackim" Paweł Dunin-Wąsowicz - pisarz, dziennikarz i legendarny wydawca - postanowił opisać największą prawobrzeżną dzielnicę Warszawy.
Paweł Dunin-Wąsowicz
Paweł Dunin-WąsowiczFoto: PAP/Marcin Kaliński
Posłuchaj
15'22 Literacki spacer po Pradze z Pawłem Duninem-Wąsowiczem (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
więcej

Otrzymaliśmy w "Praskim przewodniku literackim" przegląd przeszło pięciuset utworów, w których pojawiają się praskie osiedla od Bródna i Targówka przez Starą Pragę, Szmulki, Kamionek, Saską Kępę po Grochów i Gocław. Razem z autorem wybraliśmy się w kilka szczególnie inspirujących dla pisarzy miejsc.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer

Data emisji: 7.03.2019

Godzina emisji: 15.00

bch

Czytaj także

Jak Warszawa zapisała się w biografii Herlinga-Grudzińskiego?

26.10.2019 15:32
- Jego ścisły związek z Warszawą trwał dwa lata. I to jest absolutny fenomen. On w tym czasie zaistniał jako krytyk, opublikował teksty o bardzo ważnych pisarzach, uczestniczył w bardzo poważnych seminariach prowadzonych przez jego późniejszego mistrza - prof. Ludwika Frydego, nawiązał znajomości z ludźmi, którzy jeśli nie zginęli w czasie wojny, odgrywali później często bardzo ważną rolę w jego życiu - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki.
Warszawa - zdjęcie ilustracyjne
Warszawa - zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tupungato
Posłuchaj
23'03 Warszawskie ślady pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Herling_1200x660.jpg
Gustaw Herling-Grudziński - serwis specjalny

Trwa Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W audycji postanowiliśmy przyjrzeć się warszawskim śladom pisarza. Ściśle związany ze stolicą był on zaledwie przez dwa lata studiów polonistycznych, które w 1939 roku przerwała II wojna światowa. W istocie jednak Warszawa była obecna w życiu Herlinga-Grudzińskiego już w dzieciństwie. 

W jaki sposób? O tym w nagraniu audycji, w której rozmawialiśmy również o wpływie, jaki wywarł na pisarza Ludwik Fryde, o spotkaniu z Witoldem Gombrowiczem, a także o powrocie po latach do miasta, które zmieniło się prawie nie do poznania.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Włodzimierz Bolecki i prof. Marian Bielecki

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/ag