Powieści na antenie

"Oraz wygnani zostali"

20.03.2020 11:45
W cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy fragmenty najnowszej książki Wacława Holewińskiego "Oraz wygnani zostali" opowiadającej o życiu ekscentrycznego szlachcica, hrabiego Ignacego Karola Korwin-Milewskiego. Czytał Grzegorz Małecki.
Grzegorz Małecki czyta fragmenty książki Oraz wygnani zostali Wacława Holewińskiego
Grzegorz Małecki czyta fragmenty książki "Oraz wygnani zostali" Wacława HolewińskiegoFoto: Piorun Piotr/PR2
Posłuchaj
09'12 Wacław Holewiński "Oraz wygnani zostali", czyta Grzegorz Małecki – fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)
09'39 Wacław Holewiński "Oraz wygnani zostali", czyta Grzegorz Małecki – fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)
07'30 Wacław Holewiński "Oraz wygnani zostali", czyta Grzegorz Małecki – fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)
09'05 Wacław Holewiński "Oraz wygnani zostali", czyta Grzegorz Małecki – fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
09'49 Wacław Holewiński "Oraz wygnani zostali", czyta Grzegorz Małecki – fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

"Oraz wygnani zostali" to nielinearna i pasjonująca opowieść o życiu hrabiego Ignacego Karola Korwin-Milewskiego: polskiego szlachcica, ekscentryka, niespełnionego malarza, prawnika, kolekcjonera obrazów, marszanda, sybaryty, właściciela wyspy położonej na Adriatyku, a przede wszystkim – postaci niezwykle ważnej dla polskiej kultury, lecz przy tym całkowicie zapomnianej.

W swojej powieści Wacław Holewiński przytacza najważniejsze wydarzenia z życia Korwin-Milewskiego. Opowiada o jego konfliktach z żoną i z kochankami, o jego bliskich relacjach z najważniejszymi polskimi i europejskimi artystami, o jego dzieciństwie, dorastaniu, a także o niezwykłym zmyśle, który pozwolił mu zgromadzić jedną z największych i najcenniejszych kolekcji malarstwa na świecie.

Wacław Holewiński zabiera czytelników w podróż po Litwie, Polsce, Niemczech, Włoszech; odmalowuje wieloetniczną i wielokulturową Europę przełomu XIX i XX wieku. Z uwagą przypatruje się swojemu bohaterowi, by w efekcie stworzyć portret człowieka, dzięki któremu możemy dziś oglądać dzieła tak wybitnych twórców, jak Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski czy Jan Matejko.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 16-20.03.2020

Godzina emisji: 11.00

mat. prom./am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Bielecki: to jest książka pisana z pamięci

22.07.2019 11:42
- Ta książka nie chce być jednym gatunkiem. Ani nie chciałaby być kryminałem, ani też książką tylko o miłości. Nie chciałaby być też nostalgiczną historią z dawnych lat - opowiadał gość audycji, Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
29'25 Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż" (Czytelnia/Dwójka)
więcej

- To jest rzecz, która rozpina się między źdźbłem trawy a linią horyzontu. Między tym, co wyszukane i detaliczne, a tym co panoramiczne. Pierwsze obrazy w tej książce dotyczą pewnych detali, które dzieciństwo wręcz chłonie; chłonie piękno źdźbła trawy, piękno biedronki, żaby, czy konika polnego. I o tym wspominam na samym początku - mówił o swojej książce Krzysztof Bielecki.

"Nóż" to opowieść, która jest złożona ze wspomnień. Autor opowiadał, że wrócił w swoim dziele do idei nieskończoności chłopca, którego stara się w sobie ocalić. - Nie chciałem odnosić się do faktów. Chciałem pisać z pamięci i próbować ocalać w tym siebie - podkreślał.

- Po latach, kiedy człowiek zaczyna siebie pytać, skąd jest, to wymyśliłem sobie, że ja jednak jestem z Kutna - opowiadał Krzysztof Bielecki. Wspomina, że kiedy był młody, to ta miejscowość wydawała się być miejscem bardzo przeciętnym. - Z biegiem lat zacząłem dostrzegać w Kutnie, a później w Łodzi, w której mieszkałem dziesięć lat, unikalne piękno - dodał pisarz.

Co w takim mieście, jak Kutno, jest synonimem bogactwa? Gdzie młody chłopiec znajdował schronienie przed rzeczywistością? Dlaczego w swojej książce wciąż wraca do Kazimierza Deyny i Czesława Niemena? Gdzie jest miejsce Boga w życiu siedemnastolatka? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Krzysztof Bielecki (pisarz)

Data emisji: 20.07.2019

Godzina emisji: 12.30

am/pg