Powieści na antenie

"Golem"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 13:00
W cyklu "To się czyta" – fragmenty świeżo wydanej przez W.A.B. książki Macieja Płazy pt. "Golem". Czyta Krzysztof Wakuliński.
Krzysztof Wakuliński
Krzysztof WakulińskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
09:21 Dwójka To się czyta 8.02.2021.mp3 Maciej Płaza "Golem", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:50 Dwójka To się czyta 9.02.2021.mp3 Maciej Płaza "Golem", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)  

09:58 Dwójka To się czyta 10.02.2021.mp3 Maciej Płaza "Golem", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka) 

09:07 To się czyta 11.02.2021.mp3 Maciej Płaza "Golem", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:28 To się czyta 2021_02_12-11-01-41.mp3 Maciej Płaza "Golem", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

 

Wywodzący się z żydowskich tradycji golem, mający postać człowieka, lecz pozbawiony duszy, od wieków rozpala wyobraźnię. Można go spotkać w chasydzkich legendach, literaturze jidysz i w popkulturze.

Maciej Płaza przywołał jego postać, by zanurzyć czytelnika w świecie sztetla na Podolu z początku XX wieku. Wątki kabalistyczne i mesjańskie równoważą się z realistycznym obrazem kultury i obyczajów chasydów. Wszystko to, łącznie z legendarną postacią, nabiera nowego życia pod piórem jednego z najwspanialszych stylistów polskiej prozy.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 8-12.02.2021 

Godzina emisji: 11.00


Zobacz więcej na temat: literatura Krzysztof Wakuliński
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeciwko systemowi. "Dowód osobisty" Petra Šabacha

16.06.2017 19:00
W cyklu "To się czyta latem" przedstawiliśmy fragmenty głośnej książki czeskiego pisarza w interpretacji Krzysztofa Wakulińskiego.
Dowód osobisty Petra abacha (fragm. okładki książki)
"Dowód osobisty" Petra Šabacha (fragm. okładki książki)Foto: mat. prom.
Posłuchaj
14'45 Petr Šabach "Dowód osobisty", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
14'05 Petr Šabach "Dowód osobisty", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
11'29 Petr Šabach "Dowód osobisty", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
14'56 Petr Šabach "Dowód osobisty", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
13'58 Petr Šabach "Dowód osobisty", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej

235319.jpg

Dowód osobisty w Czechach otrzymuje się już w wieku piętnastu lat. Nie oznacza to jednak, że od tego momentu można legalnie pić piwo czy głosować, bo do takich spraw, podobnie jak u nas, trzeba mieć lat osiemnaście. Komu zresztą miałoby zależeć na tym, żeby pić legalnie? Po co więc właściwie wydawać osobie niepełnoletniej dowód osobisty? Sprawa, przynajmniej dla bohaterów powieści, jest jasna: żeby uszczęśliwionego nim obywatela łatwiej było namierzyć. Kontrolować. Trzymać za mordę.

Bohaterowie "Dowodu osobistego", najpierw wyszczekane łobuzy z ósmej „be”, potem coraz bardziej zbuntowani, wchodzący w dorosłość fani bigbitu, ostatecznie dojrzali, lecz wciąż długowłosi i niestroniący od draki faceci, nigdy nie byli ulubieńcami policji. A raczej nimi byli, ale w sposób, w jaki woleliby nie być.

Koniec lat sześćdziesiątych, lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte, w końcu współczesność – czy naprawdę tak bardzo się od siebie różnią? Gdzie szukać namiastki wolności w czasach jej braku? I czy w ogóle istnieją czasy, w których czujemy się wolni?

Książka ukazała się nakładem wrocławskiego wydawnictwa AFERA , w przekładzie Julii Różewicz, a na antenie Programu 2 jej fragmenty czytał Krzysztof Wakuliński.

***
Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 19-23.06.2017

Godzina emisji: 9.45

mat. prom./jp


Czytaj także

Wielki powrót owiec!

20.08.2020 13:00
Czternaście lat minęło w lipcu tego lata od momentu, kiedy czytaliśmy, "strzygąc uszami", olśniewającą powieść koncept, bo gatunkowo określoną przez autorkę jako "Filozoficzna Powieść Kryminalna", której akcja w dodatku toczy się wśród… owiec.
Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński i Rafał Mohr
Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński i Rafał MohrFoto: Polskie Radio

I – jak zazwyczaj u nas – książkę brawurowo zinterpretowali zaproszeni przez nas aktorzy. To nasz kolejny ukłon w stronę polskich artystów pozbawionych od tygodni możliwości grania.


Krzysztof Wakuliński Krzysztof Wakuliński

Poniżej, tekst ze strony Powieści w Trójce, towarzyszący lekturze z 13 lipca 2006 roku.


Rafał Mohr Rafał Mohr

***

FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA

Niemiecka autorka, kryjąca się pod powyższym pseudonimem, uwiodła nas już rodzajem wstępu, który wzorowany jest na prezentacji "osób" dramatu, czyli w tym wypadku "dramatis oves". Uderza następnie piorun, pojawia się strzelba (szpadel) i... o ciąg dalszy byliśmy już spokojni, czerpiąc dodatkowo radość z prostoty stylu, lekkości i wszechogarniającego żywiołu komicznego. Zadawaliśmy sobie tylko pytania, skąd u tak młodej autorki - debiutantki (nie ma jeszcze trzydziestu lat) t a k a znajomość człowieka oraz u humanistki - t a k i e obserwacje zwierząt, a owiec w szczególności. Podpowiedź uzyskaliśmy po przeczytaniu krótkiej biografii autorki. Nasze olśnienie tą literaturą okazało się wreszcie niezbyt oryginalne, bo już wcześniej została ona doceniona w Niemczech. Można domyślać się, że także tam, gdzie pojawiły się jej tłumaczenia (liczne).

- Obecność owej dramaturgicznej ekspozycji nasunęła nam od razu pomysł "uteatralnienia" naszej lektury. I tak, zaprosiliśmy do współpracy troje aktorów: MARIĘ SEWERYN, KRZYSZTOFA WAKULIŃSKIEGO oraz RAFAŁA MOHRA. Dodatkowo inspirujący okazał się krajobraz, w jakim toczy się akcja: łąka nad stromym zboczem, schodzącym do oceanu. Gotycko-sielankowy pejzaż wybrzeża Irlandii latem - oczywiście. Trawa i zioła są tam tak sugestywne, że niemal usłyszeliśmy je.

- Książkę czyta się, "strzygąc uszami". Niech to, proszę, pozostanie naszą rekomendacją.

- Pełnych wrażeń wakacji z nami, naszymi gośćmi i stadem Panny Maple, życzymy.

Od poniedziałku do piątku o 14.50, od lipca do września.

LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko.

Zapraszamy wraz z Wydawnictwem Amber.

Baszka Marcinik.