Powieści na antenie

"Powrót"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 11:00
W cyklu "To się czyta latem" – "Powrót" Kazimierza Orłosia. To wydany przez krakowskie Wydawnictwo Literackie obszerny tom opowiadań zawierający utwory dotąd niepublikowane, oraz teksty poprawione przez autora, które ukazywały się na łamach pism literackich i stołecznych dzienników. Do wakacyjnej lektury wybraliśmy "Opowiadania mazurskie", które na antenie radiowej Dwójki czytał Andrzej Mastalerz.
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: PR2

Posłuchaj
09:57 To się czyta latem 26.07.2021.mp3 Kazimierz Orłoś "Powrót", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)

09:34 To się czyta latem 27.07.2021.mp3 Kazimierz Orłoś "Powrót", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:57 To się czyta latem Kazimierz Orłoś Powrót fragm. 3. 28.07.2021.mp3 Kazimierz Orłoś "Powrót", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:45 2021_07_29 11_00_38 To się czyta Kazimierz Orłoś Powrót fragm. 4..mp3 Kazimierz Orłoś "Powrót", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:40 To się czyta latem 30.07.2021.mp3 Kazimierz Orłoś "Powrót", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)

"Swoją twórczość zawsze wiązałem z ludźmi, wśród których żyłem. Opisując ich losy, starałem się pozostawić  świadectwo czasów, przeżytych zdarzeń, poznanych miejsc. Także dać obraz lasów, jezior, przyrody" - napisał we wstępie do książki sam autor.

Kazimierz Orłoś to jeden z najwybitniejszych polskich prozaików. - Jest to proza wspaniała, z jednej strony bardzo wakacyjna, z drugiej bardzo poruszająca. Wakacyjna w tym znaczeniu, że opowiada np. o zmieniających się Mazurach, ale jest w niej również głęboka metafizyka - zapraszał Andrzej Mastalerz na spotkanie z tą książką.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Data emisji: 26-30.07.2021

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Kazimierz Orłoś i jego rodzinne korzenie

08.01.2016 12:00
Andrzej Mastalerz czytał w Dwójce fragmenty nowej książki pisarza - "Dzieje dwóch rodzin: Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy".
Fragment okładki książki Kazimierza Orłosia Dzieje dwóch rodzin: Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy
Fragment okładki książki Kazimierza Orłosia "Dzieje dwóch rodzin: Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy"Foto: Wydawnictwo Literackie/mat. prasowe
Posłuchaj
12'10 Kazimierz Orłoś "Dzieje dwóch rodzin", czyta Andrzej Mastalerz – odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
12'23 Kazimierz Orłoś "Dzieje dwóch rodzin", czyta Andrzej Mastalerz – odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
12'08 Kazimierz Orłoś "Dzieje dwóch rodzin", czyta Andrzej Mastalerz – odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
11'45 Kazimierz Orłoś "Dzieje dwóch rodzin", czyta Andrzej Mastalerz – odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'34 Kazimierz Orłoś "Dzieje dwóch rodzin", czyta Andrzej Mastalerz – odc. 5 (To się czyta/Dwójka)
więcej

"To książka dla tych, których interesuje historia naszego kraju – napisał Kazimierz Orłoś. – "Losy moich dwóch rodzin - matki z Wileńszczyzny i ojca z Podola - wiążą się ściśle z dziejami oporu wobec zaborców i wybijania się na niepodległość w pierwszym ćwierćwieczu XX wieku. Jest to również, jak sądzę, fragment losów powstającej w XIX wieku inteligencji polskiej".

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Czytał: Andrzej Mastalerz

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 4-8.01.2016

Godzina emisji: 9.45

mc/gs/bch

Czytaj także

Kazimierz Orłoś: byłem dzieckiem Polski Ludowej

20.10.2019 17:00
- Pamiętam moment, gdy w styczniu 1945 roku Armia Czerwona weszła do Rawy Mazowieckiej. Był ciemny ranek, dookoła płonęły domy i jeden z radzieckich czołgistów zagadał do mnie przyjaźnie. A potem była cała epoka, cały PRL przeżyty i dopiero w 1989 roku widok muru berlińskiego rozbijanego przez młodych Niemców z NRD. Widziałem to w niemieckiej telewizji, byłem wtedy u przyjaciół w Monachium - mówił w Dwójce pisarz.
Kazimierz Orłoś Dzieje człowieka piszącego
Kazimierz Orłoś "Dzieje człowieka piszącego"Foto: Mat. promocyjne
Posłuchaj
48'03 Kazimierz Orłoś: byłem dzieckiem Polski Ludowej (Dwukropek/Dwójka)
więcej

pap_Hłasko_1200.jpg
Marek Hłasko. Proza sięgająca po fundamentalne doświadczenia

"Myślę, że każdy przekraczając granicę 50, 60 lub dalszych lat uświadamia sobie, jak złudne było przeświadczenie wyniesione z lat młodzieńczych, że życie nasze jest trwałe, śmierci nie ma i nie przyjdzie nigdy. Dopiero z Conradowską smugą cienia uświadamiamy sobie, że przyjdzie na pewno. Tak jak przyszła po tych wszystkich przed nami, po cały ten korowód ludzi, naszych przodków, którym zawdzięczamy życie" – tak w książce "Dzieje dwóch rodzin" pisał Kazimierz Orłoś.

Ciąg dalszy nastąpił

Ta opowieść o losach Mackiewiczów i z Litwy i Orłosiów z Ukrainy kończyła się w połowie stycznia 1945 roku, gdy do Rawy Mazowieckiej, do której autor wraz z rodzicami trafił po upadku Powstania Warszawskiego,  wkracza Armia Czerwona. A teraz ukazały się "Dzieje człowieka piszącego", czyli kontynuacja wspomnień pisarza od chwili, gdy zobaczył na ulicach miasta czołgi i maszerującą na zachód radziecką piechotę po obraz burzonego w listopadzie 1989 roku muru berlińskiego.

Kazimierz Orłoś - autor powieści, opowiadań, słuchowisk, objęty zakazem druku po publikacji "Cudownej meliny" w Instytucie Literackim w Paryżu, zwolniony z pracy w Polskim Radiu, współredaktor drugoobiegowego pisma "Zapis", laureat Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii "Warszawski Twórca" oraz Nagrody miesięcznika "Odra" za całokształt twórczości - opowiada tu o swoich doświadczeniach osobistych i literackich, wspomina ważnych dla siebie ludzi, m.in. wuja Józefa Mackiewicza oraz przyjaciół Marka Nowakowskiego i Jarosława Abramowa. Pisze także o bliskiej sobie wizji literatury, która jest przede wszystkim pytaniem o sens życia.

Z myślą o kim gość Dwójki spisał swoje wspomnienia? Dlaczego czasy stalinowskie były dla niego szczęśliwe? Kiedy nastąpił koniec beztroski? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Kazimierz Orłoś (pisarz)

Data emisji: 20.10.2019

Godzina emisji: 16.00

pg/mko