Powieści na antenie

"Złota dziewczynka z Jassów"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 11:10
W tygodniu 24-28.04 w cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy książkę Cătălina Mihuleaca "Złota dziewczynka z Jassów" w przekładzie Kazimierza Jurczaka. Fragmenty na naszej antenie czytała Dominika Kluźniak.
Dominika Kluźniak
Dominika KluźniakFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Akcja powieści rozgrywa się na dwóch pozornie rozbieżnych planach. Pierwszy, zlokalizowany w międzywojennej Rumunii, to historia rodziny Oxenbergów, w którą wplecione są fakty znane z dokumentów i tajnych archiwów oraz wyrażone bez ogródek opinie na temat życia społeczno-politycznego i międzyetnicznych napięć tamtego okresu. Życia, które nieuchronnie zmierza do tragicznego końca, koszmarnego czerwcowego dnia w Jassach.

Drugi plan jest zbudowany wokół żydowskiej rodziny mieszkającej w Ameryce na przełomie XX i XXI wieku. Bernsteinowie prowadzą dobrze prosperującą firmę specjalizującą się w handlu używanymi rzeczami. Żyją, jakby nie mieli przeszłości, kierują się jedynie pragmatyzmem naszych czasów, w których wszystko - od ubrań po idee, a nawet nostalgię - jest "z drugiej ręki". Dora i Suzy, dwie kobiety o wyjątkowych osobowościach połączą te dwa plany, a klucz do ich historii czytelnik znajdzie na końcu opowieści, której siłą jest utrzymywanie niestabilnej równowagi między burleską a powagą.

Najlepsza powieść europejska 2020 roku wg magazynu literackiego "Transfuge". 

[opis pochodzi od wydawcy]

Fragmenty książki Cătălina Mihuleaca "Złota dziewczynka z Jassów" czytała na antenie Dwójki Dominika Kluźniak.

Posłuchaj
09:48 2023_04_24 11_00_39_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Cătălin Mihuleac "Złota dziewczynka z Jassów". Czyta Dominika Kluźniak - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

09:53 Dwójka to się czyta 25.04.2023.mp3 Cătălin Mihuleac "Złota dziewczynka z Jassów", czyta Dominika Kluźniak - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

10:28 Dwójka to się czyta 26.04.2023.mp3 Cătălin Mihuleac "Złota dziewczynka z Jassów", czyta Dominika Kluźniak - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

08:43 Dwójka to się czyta 27.04.2023.mp3 Cătălin Mihuleac "Złota dziewczynka z Jassów", czyta Dominika Kluźniak - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

09:36 Dwójka to się czyta 28.04.2023.mp3 Cătălin Mihuleac "Złota dziewczynka z Jassów", czyta Dominika Kluźniak - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Daty emisji: 24-28.04.2023

Godz. emisji: 11.00

mo/pg

Zobacz więcej na temat: książki

Czytaj także

Wirtuoz lektury. Wspomnienie o prof. Stanisławie Balbusie

24.03.2023 22:00
"Zawsze miałem ambicję, żeby zostać wirtuozem lektury" – mówił w jednym z wywiadów Stanisław Balbus. Teoretyka literatury, krytyka literackiego, edytora i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zmarł 3 marca, wspominaliśmy w piątkowej "Strefie literatury". 
Wisława Szymborska i Stanisław Balbus podczas 5. Targów Książki w Krakowie (2001 r.)
Wisława Szymborska i Stanisław Balbus podczas 5. Targów Książki w Krakowie (2001 r.)Foto: Jacek Bednarczyk/PAP
Posłuchaj
35'17 Wirtuoz lektury. Wspomnienie o prof. Stanisławie Balbusie (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Stanisław Balbus urodził się 8 maja 1942 roku w Sieradzu. Jako uczeń liceum ogłosił w piśmie "Na Przełaj" wiersz pt. "Wiosna". Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował matematykę, muzykologię i polonistykę. Ten ostatni kierunek ukończył w 1966 roku. Został asystentem w Katedrze Literatury Polskiej UJ. Potem pełnił m.in. funkcję kierownika Katedry Teorii Literatury, a w 1999 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. 

Zajmował  się badaniami z pogranicza literaturoznawstwa i językoznawstwa. Prowadził seminaria magisterskie i doktoranckie, był nauczycielem i mistrzem dla wielu pokoleń studentów swojej Alma Mater. Na łamach wielu pism literackich publikował recenzje i artykuły. Jest m.in. autorem prac naukowych oraz książek poświęconych twórczości Tadeusza Nowaka i Wisławy Szymborskiej. Z obojgiem poetów się przyjaźnił.

Pisał także o twórczości m.in. Miłosza, Juliana Przybosia, Filipowicza. Jako edytor opracował m.in. książki Michała Bachtina, Marii Dłuskiej, Henryka Markiewicza i wiersze Tadeusza Nowaka. Brał udział w niezależnym życiu literackim. Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. w 1992 roku Nagrodę imienia Kazimierza Wyki. Był barwną osobowością, człowiekiem pełnym humoru, pisał pastisze, wiersze okolicznościowe, limeryki.

W audycji Stanisława Balbusa wspominali prof. Marta Wyka, Magdalena Heydel, prof. Edward Balcerzan i Jerzy Illg. A z nagrań archiwalnych Polskiego Radia usłyszeliśmy także wypowiedzi nieżyjącego już teoretyka literatury, krytyka literackiego i edytora.

Posłuchaj
29:24 2023_03_24 21_30_38_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Wirtuoz lektury. Wspomnienie o prof. Stanisławie Balbusie (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 24.03.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

Dubravka Ugrešić - rezydentka rzeki słów

14.04.2023 22:00
17 marca w Amsterdamie zmarła Dubravka Ugrešić - jedna z najznakomitszych pisarek byłej Jugosławii, jak sama często definiowała swoją narodowość. W 1993 roku opuściła Chorwację i Zagrzeb, w którym wykładała przez 20 lat literaturę rosyjską, i od tego czasu pozostała na emigracji.
Dubravka Ugreić
Dubravka UgrešićFoto: Adam Hawałej/PAP
Posłuchaj
29'00 Wspomnienie o Dubravce Ugrešić (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

W swojej twórczości i działalności publicznej sprzeciwiała się współczesnemu nacjonalizmowi i szowinizmowi, a także badała kształtowanie się tożsamości emigrantów i uchodźców. Bacznie i krytycznie przyglądała się również pozycji społecznej kobiet.

Analizowała zmiany zachodzące w dziedzinie literatury i na rynku książki. Po polsku jej książki, takie jak "Ministerstwo bólu", "Kultura kłamstwa", "Stefcia Ćwiek w szponach życia", "Amerykański fikcjonarz" czy "Muzeum bezwarunkowej kapitulacji", ukazały się w przekładzie Doroty Jovanki Ćirlić.

Gośćmi audycji byli: Dorota Jovanka Ćirlić, Danuta Ćirlić-Straszyńska i Piotr Kofta.

Wspólnie wspominaliśmy Dubravkę Ugrešić, oddając niekiedy głos również jej samej.


Posłuchaj
29:00 2023_04_14 21_30_57_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Wspomnienie o Dubravce Ugrešić (Strefa literatury/Dwójka) 

- Jestem fanem Ugrešić, bo jej książki są inne, nie są typowymi esejami. Podoba mi się w nich to, że uchwycona jest tam specyfika czasów. Momentami można czuć się zagubionym, ale główne linie są miejscami, w których autorka skręca z określonych powodów. Ma też masę swoich przemyśleń. Bardzo lubię takie pisanie i chętnie wędruję poprzez ten miszmasz z autorką. Moją wrażliwość uderzyło też spojrzenie na świat mediów społecznościowych czy na zmiany w literaturze. Zredukowanie tego, co jest sztuką, do serii naklejek na regałach, to jedna z bardziej bolesnych rzeczy, które dotknęły kulturę - mówił niegdyś w Polskim Radiu Piotr Gociek.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 14.04.2023

Godz. emisji: 21.30

mo/pg