Wirtuoz lektury. Wspomnienie o prof. Stanisławie Balbusie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 22:00
"Zawsze miałem ambicję, żeby zostać wirtuozem lektury" – mówił w jednym z wywiadów Stanisław Balbus. Teoretyka literatury, krytyka literackiego, edytora i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zmarł 3 marca, wspominaliśmy w piątkowej "Strefie literatury". 
Wisława Szymborska i Stanisław Balbus podczas 5. Targów Książki w Krakowie (2001 r.)
Wisława Szymborska i Stanisław Balbus podczas 5. Targów Książki w Krakowie (2001 r.)Foto: Jacek Bednarczyk/PAP

Stanisław Balbus urodził się 8 maja 1942 roku w Sieradzu. Jako uczeń liceum ogłosił w piśmie "Na Przełaj" wiersz pt. "Wiosna". Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował matematykę, muzykologię i polonistykę. Ten ostatni kierunek ukończył w 1966 roku. Został asystentem w Katedrze Literatury Polskiej UJ. Potem pełnił m.in. funkcję kierownika Katedry Teorii Literatury, a w 1999 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. 

Zajmował  się badaniami z pogranicza literaturoznawstwa i językoznawstwa. Prowadził seminaria magisterskie i doktoranckie, był nauczycielem i mistrzem dla wielu pokoleń studentów swojej Alma Mater. Na łamach wielu pism literackich publikował recenzje i artykuły. Jest m.in. autorem prac naukowych oraz książek poświęconych twórczości Tadeusza Nowaka i Wisławy Szymborskiej. Z obojgiem poetów się przyjaźnił.

Pisał także o twórczości m.in. Miłosza, Juliana Przybosia, Filipowicza. Jako edytor opracował m.in. książki Michała Bachtina, Marii Dłuskiej, Henryka Markiewicza i wiersze Tadeusza Nowaka. Brał udział w niezależnym życiu literackim. Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. w 1992 roku Nagrodę imienia Kazimierza Wyki. Był barwną osobowością, człowiekiem pełnym humoru, pisał pastisze, wiersze okolicznościowe, limeryki.

W audycji Stanisława Balbusa wspominali prof. Marta Wyka, Magdalena Heydel, prof. Edward Balcerzan i Jerzy Illg. A z nagrań archiwalnych Polskiego Radia usłyszeliśmy także wypowiedzi nieżyjącego już teoretyka literatury, krytyka literackiego i edytora.

Posłuchaj
29:24 2023_03_24 21_30_38_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Wirtuoz lektury. Wspomnienie o prof. Stanisławie Balbusie (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 24.03.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej: ludzkie, zwierzęce, wspólne

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 22:00
W audycji zajrzeliśmy do tej "garderoby natury, w której jest kostiumów sporo" i opowiedzieliśmy jak ten świat widzi i opisuje poetka, a także dlaczego te kwestie są dla Szymborskiej tak ważne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przegląd ptasich głosów w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 22:00
W Dwójce zwykle poświęcamy uwagę najpiękniejszym ludzkim głosom, a tymczasem redaktorzy książki pod tytułem "Który tak śpiewa? Ptaki w kulturze" - Jakub Kornhauser, Marcin Polak, Piotr Tryjanowski i Aleksander Wójtowicz ofiarowują nam przegląd ptasich głosów.
rozwiń zwiń