Auschwitz
Section02

Sztuka tworzona w Auschwitz

Polskie Radio
Izabella Mazurek 16.01.2015
Sylwetki zwierząt wycięte w gumie, wykonane w obozie przez nieznanego więźnia. Źr. auschwitz.org.pl
Sylwetki zwierząt wycięte w gumie, wykonane w obozie przez nieznanego więźnia. Źr. auschwitz.org.pl

Więźniowie Auschwitz starali się tworzyć. Działał nielegalny teatr i portretowani byli towarzysze niedoli. Zobacz obozowe prace w galerii Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Muzealna kolekcja sztuki obejmuje przede wszystkim prace stworzone po kryjomu przez więźniów w obozie koncentracyjnym. Jakiekolwiek działania artystyczne były tam surowo zakazane.

To ważne dokumenty tragicznej rzeczywistości obozowej, ale również wymowny wyraz uczuć i doświadczeń ich twórców. W zbiorach Muzeum znajdują się ponadto więźniarskie prace powojenne, które są swoistymi wizualnymi relacjami.
W ciągu swojego istnienia Muzeum Auschwitz-Birkenau zgromadziło i objęło ochroną tysiące reliktów poobozowych - nie tylko dzieł sztuki, ale także przedmiotów o ogromnej wartości historycznej.

Nuty
Nuty więźniarskiej orkiestry (źr.auschwitz.org.pl)
 

Wśród dzieł sztuki są portrety współwięźniów, nuty więźniarskiej orkiestry i literackie notatki. Eksponaty można obejrzeć w sieci.
Wystawa "Budujmy pamięć" to ekspozycja bardzo emocjonalna, wiele z przedmiotów to przekazywane muzeum pamiątki.

Pracownicy apelują by przedmioty pamiętające obozowe wydarzenia przekazywać do muzeum. - Tu będą pełniły swoją rolę nośników historii - mówił dyrektor Piotr Cywiński.
Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Sieradzką z Muzeum Auschwitz-Birkenau, która mówiła w Dwójce o wystawie.

usc (na podst.auschwitz.org.pl)