Polskie Radio
Section05
Oświęcim

Od kilku lat znęcał się nad rodziną. 49-latek z zarzutami

49-letniemu mężczyźnie, oskarżonemu o znęcanie się nad rodziną, grozi do pięciu lat więzienia - poinformowała rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka. - Śledczy, aby chronić osoby pokrzywdzone przed dalszą przemocą, zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie służby i bezpieczeństwo Oświęcim przemoc

Wypadek kolumny BOR z Beatą Szydło. Jest decyzja sądu ws. kierowcy seicento

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu uznał kierowcę seicento winnym nieumyślnego spowodowania wypadku rządowej limuzyny z Beatą Szydło. Zdecydowano również o warunkowym umorzeniu kary w postaci rocznego okresu próby. Wyrok nie jest prawomocny, obrona zapowiada odwołanie. Sąd wskazał również, że przepisy złamał kierowca BOR. Zaznaczył, że nie używano sygnalizacji dźwiękowej, nie można było mówić o kolumnie uprzywilejowanej - sąd skieruje sprawę do prokuratury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA śląskie regiony prokuratura policja Oświęcim małopolskie

Dlaczego Niemcy wybrali akurat Oświęcim? Piotr Dmitrowicz o machinie zbrodni

- To dzień symboliczny. Niemiecki plan zagłady polskich elit był realizowany od 1 września 1939 roku. Niemcy już przed atakiem na Polskę przygotowywali listy polskich elit, które należy wymordować - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, historyk. Dokładnie 80 lat temu, 14 czerwca 1940 roku, do obozu koncentracyjnego Auschwitz przybył pierwszy transport z polskimi więźniami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Auschwitz historia Polski Oświęcim HISTORIA II wojna światowa Magdalena Złotnicka

80. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Historyk: celem była eksterminacja Polaków

- Obozy takie jak w Auschwitz w 1940 r. zaczęły się wypełniać Polakami, głównie przez ogromną akcję represyjną przeciwko polskim elitom. Ta polityka prowadziła do tego, by Polacy ugięli się i przestali organizować konspirację - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bogusław Kopka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Auschwitz historia Polski Oświęcim HISTORIA II wojna światowa Tadeusz Płużański

NASZ WYWIAD Arturo Mari, osobisty fotograf Jana Pawła II, o pierwszej pielgrzymce do Polski: to było jak podróż do innego świata

- Pierwsze doświadczenie po przylocie do Polski było dla mnie przerażające. Kiedy wysiedliśmy z samolotu, zapakowano nas do autobusu. Wszędzie ochrona i milicja. W pewnym momencie na ulicę wyszło dziecko i zaczęło krzyczeć: "Witamy Ojcze Święty!". To zapoczątkowało falę entuzjazmu - wspominał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arturo Mari, wieloletni osobisty fotograf Jana Pawła II. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Paweł II pielgrzymka Watykan Oświęcim TYLKO U NAS