Polskie Radio
Section05
Oświęcim

Ukradła przedmioty z Auschwitz? Śledczy zabrali głos

Postępowanie w sprawie kradzieży w Muzeum Auschwitz prowadzone przez oświęcimską prokuraturę zostało zawieszone do czasu, gdy Izrael przekaże zeznania kobiety stronie polskiej. Prokuratura Okręgowa w Krakowie wystąpiła już do Izraela o drugie przesłuchanie studentki, która w mediach przyznała się do zabrania kilku przedmiotów z byłego niemieckiego obozu Auschwitz, a później temu zaprzeczyła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Oświęcim Auschwitz kradzież studenci Izrael prokuratura historia Polski II wojna światowa

Stacja ZDF kwestionuje wyrok polskiego sądu

Niemiecka telewizja publiczna ZDF wniosła apelację od klauzuli wykonalności, którą na początku lutego wydał Sąd Krajowy w Moguncji. Zgodnie z jego decyzją ZDF miała zamieścić na swojej głównej stronie internetowej przeprosiny za sformułowanie "polskie obozy zagłady", użyte w jednym z materiałów. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówili Mira Wszelaka z Reduty Dobrego Imienia oraz historyk, prof. Bogdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Oświęcim Holokaust II wojna światowa Niemcy ZDF

Wypowiedź premier w Auschwitz. "B. Szydło ma do tego prawo"

„Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli” – powiedziała w środę premier Beata Szydło na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 14 czerwca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Opozycja odniosła się do tych słów krytycznie, uznając, że jest to aluzja ze strony premier do sprawy przyjmowania uchodźców. Wypowiedź premier Beaty Szydło komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Semka („Do Rzeczy”).
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Oświęcim nazizm Niemcy III Rzesza Beata Szydło Piotr Semka

Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz

Przedstawiciele najwyższych władz państwowych, pracownicy muzeum oraz bliscy byłych więźniów uczestniczyli w Oświęcimiu w obchodach 77. rocznicy pierwszego transportu do obozu Auschwitz. 14 czerwca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Beata Szydło Piotr Gliński muzeum Paweł Pawlica Oświęcim HISTORIA historia Polski II wojna światowa