Nauka

"Bóg się nam zrodził". Posłuchaj kolędy z przełomu XIII i XIV wieku (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 23:59
To najprawdopodobniej najstarsza kolęda odnaleziona na Pomorzu. Autorem tekstu i muzyki jest Wisław III z Rany (1265-1325), słowiański książę Rugii.

Wisław III był jednym ze słowiańskich władców, którzy na przełomie XIII i XIV wieku władali Pomorzem. Był dobrze wykształcony. Zapewne pod wpływem krewnych ze strony matki zapoznał się z dworską kulturą rycerską. Został minnesingerem - czyli bardem-arystokratą, układającym pieśni miłosne dla wybranki swojego serca. Jego nauczycielem miał być m.in. magister Ungelarde (zm. ok. 1300 r.), który był znanym w tym okresie autorem dworskiej poezji miłosnej.

Wisław III uczestniczył w wojnach między królem Danii Erykiem Menvedem, który był jego suwerenem, oraz margrabią brandenburskim Waldemarem i miastami hanzeatyckimi.

Jako minnesinger Wisław pozostawił po sobie 14 pieśni i 13 sentencji zawartych w dodatku do rękopisu z Jeny (Jenaer Liederhandschrift). Napisał również kolędę, którą można posłuchać poniżej.

Tłumaczenie tekstu: prof. Paweł Pieńkowski, aranżacja: Łukasz Górewicz (w nagraniu wziął również udział jego trzymiesięczny synek), śpiewa Jona Ardyn. Jona Ardyn to altowiolistka, z zamiłowania wokalistka, pochodząca z Łodzi. Obecnie mieszka i pracuje Szczecinie oraz Preußisches Kammerorchester w Niemczech. Łukasz Górewicz szczeciński skrzypek, kompozytor, aranżer, twórca m.in. "Freedom Symphony" Tribute to Solidarity.

(ew)

Redakcja dziękuje Panu Andrzejowi Raczyńskiemu za nadesłanie informacji.