X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

"Bóg się nam zrodził". Posłuchaj kolędy z przełomu XIII i XIV wieku (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 23:59
To najprawdopodobniej najstarsza kolęda odnaleziona na Pomorzu. Autorem tekstu i muzyki jest Wisław III z Rany (1265-1325), słowiański książę Rugii.
Audio

Wisław III był jednym ze słowiańskich władców, którzy na przełomie XIII i XIV wieku władali Pomorzem. Był dobrze wykształcony. Zapewne pod wpływem krewnych ze strony matki zapoznał się z dworską kulturą rycerską. Został minnesingerem - czyli bardem-arystokratą, układającym pieśni miłosne dla wybranki swojego serca. Jego nauczycielem miał być m.in. magister Ungelarde (zm. ok. 1300 r.), który był znanym w tym okresie autorem dworskiej poezji miłosnej.

Wisław III uczestniczył w wojnach między królem Danii Erykiem Menvedem, który był jego suwerenem, oraz margrabią brandenburskim Waldemarem i miastami hanzeatyckimi.

Jako minnesinger Wisław pozostawił po sobie 14 pieśni i 13 sentencji zawartych w dodatku do rękopisu z Jeny (Jenaer Liederhandschrift). Napisał również kolędę, którą można posłuchać poniżej.

Tłumaczenie tekstu: prof. Paweł Pieńkowski, aranżacja: Łukasz Górewicz (w nagraniu wziął również udział jego trzymiesięczny synek), śpiewa Jona Ardyn. Jona Ardyn to altowiolistka, z zamiłowania wokalistka, pochodząca z Łodzi. Obecnie mieszka i pracuje Szczecinie oraz Preußisches Kammerorchester w Niemczech. Łukasz Górewicz szczeciński skrzypek, kompozytor, aranżer, twórca m.in. "Freedom Symphony" Tribute to Solidarity.

(ew)

Redakcja dziękuje Panu Andrzejowi Raczyńskiemu za nadesłanie informacji.


Komentarze1
aby dodać komentarz
muzyk982014-01-09 12:49 Zgłoś
Dotarłem do źródeł. Niestety, tytuł tekstu jest daleki od prawdy. Kolęda księcia Wisława jest tylko inspiracją dla prezentowanej tu muzyki. Nie mówię o aranżacji, która nie ma nic wspólnego ani z jednogłosowym oryginałem, ani z muzyką średniowieczną w ogóle. Ale została zniekształcona także melodia, której nadano tonalny charakter oraz wpasowano ją na siłę w ramy taktów, jakich w XIII w. ogóle jeszcze nie było. Również oryginalny tekst staroniemiecki jest tylko inspiracją dla tekstu polskiego.