Nauka

Wichury odsłoniły nowe ryty z Nazca

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 15:20
Słynne geoglify z płaskowyżu Nazca (Peru) do dzisiaj potrafią zaskoczyć badaczy. Właśnie zobaczyliśmy nowe, odsłonięte przez silne wichury i burze piaskowe.
Geoglif z Nazca - koliber
Geoglif z Nazca - koliberFoto: Wikipedia

Wielkie figury przedstawiające zwierzęta, ludzi czy po prostu abstrakcyjne wzory są widoczne jedynie z powietrza. Burze piaskowe odsłoniły właśnie kolejne ryty.

Dostrzegł je w ubiegłym tygodniu pilot i badacz Edward Herrán Gómez de la Torre podczas lotu nad pustynnymi obszarami płaskowyżu Nazca.

"Nowe" rysunki na ziemi przedstawiają ptaka, lamy (?) oraz zygzak-węża o długości 60 metrów. Dawni mieszkańcy Peru wykonali je na zboczach wzgórz w rejonie Doliny El Ingenio oraz Pampas de Jumana.

Linie i rysunki naziemne pustyni Nazca i Pampas de Jumana znajsują się na liście UNESCO. Były dziełem kultury Nazca (nazwa kultury pochodzi od płaskowyżu) i powstały w okresie ok. 300 r. p.n.e.–900 r. n.e. Najnowsze geoglify moga być starsze i mieć związek z kulturą Paracas, rozwijającą się w okresie ok. 800-100 r. p.n.e. na tych samych obszarach. Kultura Paracas wywarła duży wpływ na późniejszą kulturę Nazca.

Kultura Nazca zniknęła, kiedy w Peru zaczęło rozwijać się imperium Inków.

(ew/PAP/Discovery.com)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA Peru
Czytaj także

Sukces polskich archeologów w Peru

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 12:23
63 szkielety, ponad 1,2 tys. przedmiotów i przede wszystkim pierwszy nienaruszony grobowiec arystokratów z preinkaskiej cywilizacji Wari odkryła w Peru ekipa dr. Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego – informuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto obserwatorium astronomiczne w Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 12:40
Peruwiańsko-polska grupa naukowców zbadała w Machu Picchu dotychczas nieznany obiekt inkaski, który okazał się być rodzajem obserwatorium astronomicznego - podał prof. Mariusz Ziółkowski, kierownik Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrycie polskich naukowców w Peru w czołówce odkryć roku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 11:43
Polscy badacze odkryli w Peru nienaruszony preinkaski grobowiec, w którym pochowano 64 osoby i złożono ponad 1300 cennych przedmiotów ze srebra, złota, brązu, kamieni półszlachetnych i alabastru.
rozwiń zwiń