Nauka

Naukowe dokonanie roku: lądowanie na komecie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 18:00
Rosetta - to największe naukowe dokonanie w tym roku. Tak twierdzą wydawcy wpływowego brytyjskiego pisma „Świat Fizyki”.
Audio
  • Największe odkrycie naukowe 2014 - (IAR / R.Motriuk)
Lądownik Philae to element wielkiej akcji Rosetta, zapoczątkowanej w 2004 roku
Lądownik Philae to element wielkiej akcji Rosetta, zapoczątkowanej w 2004 rokuFoto: EPA/FRANK RUMPENHORST

Europejska misja trwała dziesięć lat i zakończyła się sukcesem, gdy lądownik Philae usiadł na powierzchni komety 67P. Z czasem wykrył na niej związki organiczne i wodę.

„Świat Fizyki” podkreśla, że posadzenie lądownika to przełom technologiczny, który otwiera nowy rozdział w badaniach nad historią naszego układu planetarnego i życia na Ziemi.

Matematyk i filozof, profesor Stanisław Krajewski z Uniwersytetu Warszawskiego mówi IAR, że takie dokonanie na krótką metę może przydać się nawet filozofom, przynajmniej niektórym, „ponieważ wpłynie na naszą wiedzę, a przez to na nasze zorientowanie się, jakie miejsce we wszechświecie zajmujemy”.

„Świat Fizyki”wyróżnił też kilka innych dokonań w roku 2014; to między wykrycie cząstek - neutrin - na Słońcu, prace nad nowoczesną energią z fuzji jądrowej czy odtworzenie w laboratorium wybuchów gwiazd.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: astronomia fizyka NAUKA
Czytaj także

Polski łazik marsjański znów najlepszy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 19:19
Hyperion 2 triumfuje na zawodach łazików marsjańskich, o czym będzie mowa na międzynarodowej konferencji fizyków cząstek oraz zwycięzcy nagrody European Inventor Award 2014. Przegląd informacji naukowych przygotowany przez Dorotę Truszczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Planeta zakręcona na własnym punkcie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 14:10
Dlaczego Ziemia obraca się wokół własnej osi i jakie są tego konsekwencje? Z tym pytaniem do redaktora Janusza Weissa zwrócił się słuchacz radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizyk: czarne dziury są matematycznie niemożliwe

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 23:00
To zjawisko z dziedziny astrofizyki ma już swoje miejsce w popkulturze. A co jeśli nie istnieje? Właśnie matematycznie to udowodniono.
rozwiń zwiń