Nauka

Putin autykiem? Amerykanie nie potwierdzają

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 22:00
Autyzmu czy jego łagodnej odmiany - Zespołu Aspergera - nie da się wiarygodnie zdiagnozować na odległość. Tak twierdzą eksperci w odpowiedzi na doniesienia amerykańskiej gazety cytującej raport Pentagonu, jakoby prezydent Władimir Putin mógł mieć zaburzenia autystyczne.
Audio
  • Naukowcy nie potwierdzają diagnozy, jakoby Putin miał Aspergera (IAR/R. Motriuk)
Prezydent Rosji Władimir Putin oglądał transmisję testu rakiety nośnej Angara-A5
Prezydent Rosji Władimir Putin oglądał transmisję testu rakiety nośnej Angara-A5 Foto: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Autyzm miałby teoretycznie tłumaczyć niektóre jego zachowania - na przykład ekstremalną kontrolę.

Taka opinia jednak - jak się wydaje - może być mało wiarygodna: współautorka raportu sprzed siedmiu lat Brenda Connors sama podkreślała, że nie może udowodnić swej hipotezy, bo powinna w tym celu prześwietlić mózg Putina. Także profesor Małgorzata Sekułowicz z Pracowni Badań nad Autyzmem Dolnośląskiej Szkoły Wyższej powiedziała w rozmowie z IAR, że diagnozę stawia się po rozmowie z rodziną, po kilkukrotnym bezpośrednim spotkaniu z pacjentem, po obserwacji, a nie na podstawie telewizyjnego oglądu danego człowieka.

Inny współautor raportu z 2008 roku, cytowany teraz przez gazetę „USA Today” dr Stephen Porges stwierdził, że dziś wycofałby się ze stwierdzenia, iż Putin może mieć Zespół Aspergera.

(IAR)

Czytaj także

Nocne marki mają kłopoty ze smutkiem

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 00:02
Badacze z Uniwersytetu Binghamton (USA) znaleźli związek pomiędzy trybem spania i nawracającymi, negatywnymi myślami. Jeśli chodzi spać późno, możesz mieć ponury nastrój.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zanieczyszczenia powodem autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 00:01
Zanieczyszczenie powietrza może być jedną z przyczyn autyzmu. Tak sugerują naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drzemka pomoże dziecku zapamiętać

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 15:15
Nowe badania potwierdzają starą prawdę: drzemka pomaga niemowlakom w procesie uczenia się. Eksperymenty z udziałem dzieci przeprowadzili naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Sheffield.
rozwiń zwiń