Nauka

Promieniowanie kosmiczne szkodliwe dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 20:00
Ochotnicy, którzy chcieliby lecieć na Marsa, muszą zmierzyć się z nową przeszkodą. Naukowcy dowodzą, że długotrwałe przebywanie w kosmosie może uszkadzać mózg.
Audio
  • Promienie kosmiczne szkodliwe dla mózgu - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/R. Motriuk
USA, Chiny, Rosja, Unia Europejska - tworzeniem i rozwijaniem systemu nawigacji zainteresowanych jest wiele podmiotów na świecie
USA, Chiny, Rosja, Unia Europejska - tworzeniem i rozwijaniem systemu nawigacji zainteresowanych jest wiele podmiotów na świecie Foto: pixabay.com/skeeze

Do tej pory najdłuższy jednorazowy pobyt w kosmosie to 14 miesięcy. Rekord ustanowił Rosjanin Walery Poljakow 20 lat temu. Misja na Marsa mogłaby potrwać 2-3 lata i tu zaczynają się problemy. Zdaniem naukowców, silne promienie kosmiczne mogą bowiem obniżać ogólną sprawność umysłową.

Specjalne testy przeprowadzono na szczurach. Eksperci NASA bombardowali ich mózgi zjonizowanym tlenem i tytanem imitując promieniowanie kosmiczne. Okazało się, że pojawiło się zapalenie i neurony przestały prawidłowo funkcjonować.

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, takie promieniowanie może prowadzić u człowieka do zaburzeń pamięci czy utraty świadomości. A astronauta z takimi problemami nie jest zbyt wartościowy.

Publikację zamieszcza pismo "Science Advances".

(IAR)

Czytaj także

Prastara grupa galaktyk. Odległa i ledwo dostrzegalna

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 13:22
Niecodzienną grupę galaktyk sfotografował kosmiczny teleskop Hubble’a. Sięgnął on wyjątkowo głęboko we wszechświat i jego historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warzywa rosnące w kosmosie są zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:15
Ustalono to naukowo, w rosyjskim laboratorium. Jedli je również astronauci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyczny moment w podboju kosmosu. Sonda Dawn dolatuje do karłowatej planety Ceres

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 09:11
Amerykańska sonda Dawn wchodzi w piątek na orbitę karłowatej planety Ceres. Takiego manewru jeszcze nie było w historii astronautyki.
rozwiń zwiń