Nauka

W Izraelu powstanie centrum do walki z autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 00:02
Pierwsze na Bliskim Wschodzie centrum leczenia autyzmu powstanie w Jerozolimie. Placówkę utworzą lekarze i nauczyciele akademiccy z najlepszych instytucji w Izraelu.
Audio
  • Izrael - powstanie centrum autyzmu - Wojciech Cegielski, IAR
Autyzm nie jest w pełni uleczalny - zaburzenie utrzymuje się do końca życia (zdjęcie ilustracyjne)
Autyzm nie jest w pełni uleczalny - zaburzenie utrzymuje się do końca życia (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

Autyzm jest coraz większym problemem na Bliskim Wschodzie. W Izraelu szacuje się, że choroba dotknęła jednego procenta populacji. Do tej pory nie było w pełni profesjonalnej placówki, która zajmowałaby się chorymi na autyzm.

Specjalistyczne centrum mają utworzyć najstarsza i najlepsza izraelska uczelnia Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie oraz największa i najlepsza klinika w Jerozolimie, Centrum Hadassa. Będzie to pierwsza taka placówka na Bliskim Wschodzie. Centrum Autyzmu będzie zajmować się badaniami, szkoleniem lekarzy a także leczeniem pacjentów i pomocą dla rodzin.

Jak relacjonuje z Jerozolimy wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, powstanie placówki wiąże się z coraz mocniejszą współpracą izraelskich naukowców i lekarzy. Specjaliści zajmujący się autyzmem od wielu miesięcy prowadzą wspólne projekty, ale jak dotąd nie było w Izraelu wspólnej instytucji leczniczo-badawczej.

Według statystyk, na świecie autyzmem dotknięte jest jedno na 68 dzieci. W Stanach Zjednoczonych liczba zachorowań od 1978 roku wzrosła o 600 procent.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna autyzm
Czytaj także

Autyzm nie jest chorobą. To zaburzenie rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 11:44
Nie jest czymś, na co się zapada, a później przechodzi. Jest stanem odmiennego funkcjonowania systemu nerwowego i rozumienia rzeczywistości. 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autyzm w dużej mierze genetyczny

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 15:00
Autyzm jest przede wszystkim chorobą genetyczną, stwierdzili brytyjscy naukowcy. W powstawaniu tego zaburzenia biorą udział setki genów, choć nie można wykluczyć jakiegoś czynnika środowiskowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy kolejny gen autyzmu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 09:00
Naukowcy odkryli nowy gen, który prawdopodobnie odpowiada za najcięższe postacie autyzmu u dziewczynek. Amerykańscy badacze piszą o tym w najnowszym wydaniu prestiżowego tygodnika „Nature”.
rozwiń zwiń