Nauka

Homo wyszedł z Afryki wcześniej niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 20:00
Pierwotni ludzie mogli opuścić Afrykę i skolonizować inne lądy znacznie wcześniej, niż sądzono do tej pory. Wskazują na to szczątki praludzi znalezione w Chinach. Badacze opisują je w tygodniku "Nature".
Audio
  • Wczesna kolonizacja Ziemi przez praludzi z Afryki - Rafał Motriuk / IAR
Homo wyszedł z Afryki wcześniej niż sądzono
Foto: Depositphotos

Obowiązująca teoria "wyjścia z Afryki" zakłada, że współcześni ludziezrodzili się właśnie na tym kontynencie, po czym około 60 tysięcy lat temu zaczęli zasiedlać inne lądy. Ale zęby znalezione w rejonie Daoxian na południu Chin są starsze - mają 80 tysięcy lat. Współautorka publikacji, dr María Martinón-Torres nie ma wątpliwości, że są to zęby współczesnego człowieka.

- Są małe i proste. Korzeń jest cienki, a korona też jest nieskomplikowana, nie ma żadnych, że tak powiem, barokowych ozdobników - mówi doktor Torres. Przypuszcza ona, że być może w historii było więcej niż jedno "wyjście z Afryki". Oznaczałoby to, że ludzie kolonizowali Ziemię etapami.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: antropologia archeologia NAUKA
Czytaj także

Przeszłość zapisana w kościach

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 11:30
Jakie informacje można pozyskać z kości? Jakie typy szczątków ludzkich mają w ogóle szansę przetrwać do naszych czasów? O tym wszystkim w "Naukowym zawrocie głowy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania: zabójstwo sprzed 430 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 13:30
Do pierwszego, udokumentowanego zabójstwa doszło 430 tysięcy lat temu w Atapuerce, jaskini na północy Hiszpanii. Odkrycia dokonali antropolodzy i archeolodzy prowadzący tam badania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarszy europejski ząb

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 13:30
We Francji natrafiono na ślady obecności człowieka wcześniejsze niż dotychczas było to nauce wiadome. W rejonie Pirenejów znaleziono ząb, który ma 560 tysięcy lat.
rozwiń zwiń