Nauka

Spadają Orionidy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 09:00
Deszcz meteorów - to zjawisko, które w nocy może zrobić duże wrażenie na wielbicielach astronomii. W ciągu najbliższej doby w ziemską atmosferę będzie wpadać wyjątkowo dużo tak zwanych Orionidów.
Orionidy, rój meteorów
Orionidy, rój meteorówFoto: Brocken Inaglory / lic. cc.

Orionidy to okruchy, które pozostały w rejonie ziemskiej orbity po przelocie komety Halley’a. Wejdą w ziemską atmosferę z prędkością 66 kilometrów na sekundę. Płonąc w powietrzu będą pozostawiały świetliste smugi.

NASA podkreśla, że Orionidy lubią sprawiać niespodzianki, czasem na niebie jest ich więcej, czasem mniej. Tej nocy przypada szczyt; prawdopodobnie będzie widać kilkanaście meteorów na godzinę, choć były lata, w których pojawiały się co minutę.

Z Polski prawdopodobnie nie będzie ich można zaobserwować bezpośrednio, bo nad prawie całym krajem utrzymają się gęste chmury. Ale będzie je można zobaczyć na portalach internetowych, w tym na specjalnej stronie NASA.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia

Czytaj także

Pluton ma wodę i błękitne niebo

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 20:00
Karłowata planeta Pluton ma błękitne niebo oraz - na powierzchni - wodny lód. Wskazują na to sensacyjne zdjęcia, nadesłane eprzez sondę New Horizons.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heweliusz - dowód na to, że Polak potrafi

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 05:02
- Heweliusz i projekt BRITE pokazują, że Polacy potrafią mieć największe osiągnięcia, jeśli tylko stworzy się im odpowiednie warunki - mówi prof. Sławomir Ruciński, astronom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czegoś takiego jeszcze nie widziano". Tajemnicze struktury wokół gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 00:02
Astronomowie odkryli dziwne struktury w dysku pyłowym otaczającym nieodległą gwiazdę AU Microscopii. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziano.
rozwiń zwiń