Nauka

Hawking: ludzkość może być własną ofiarą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 11:11
Ludzkość może paść ofiarą własnego sukcesu. Tak twierdzi znany brytyjski astrofizyk i popularyzator nauki, profesor Stephen Hawking. Naukowiec jest jednym z wykładowców w specjalnym programie edukacyjnym BBC.
Audio
  • Ludzkość może paść ofiarą własnego sukcesu - IAR, Rafał Motriuk
Stephen Hawking
Stephen HawkingFoto: Doug Wheller/Flickr

Wśród zagrożeń dla człowieka są wojna atomowa, globalne ocieplenie i genetycznie modyfikowane wirusy. Ale im bardziej rozwinie się nauka i technologia, tym niebezpieczeństw będzie więcej - uważa profesor Hawking. Już wcześniej sparaliżowany naukowiec, używając syntezatora mowy, ostrzegał także przed wysoko rozwiniętą sztuczną inteligencją.

- Powstanie pełnej sztucznej inteligencji mogłoby zwiastować koniec ludzkości. Taka inteligencja może się sama przeprogramować i prześcignąć nas, bo ludzie są ograniczeni powolną, biologiczną ewolucją - mówił profesor Hawking. Według niego, sposobem na ratunek może być zasiedlenie na stałe innych planet, co mogłoby się stać najwcześniej za sto lat.

(IAR)

Czytaj także

Czy Chińczycy rozpoczęli erę eugeniki?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 18:00
Chińscy uczeni zmodyfikowali genetycznie ludzkie embriony, czyli stworzyli ludzkie zarodki ze zmanipulowanym DNA. Czy powinniśmy się zacząć obawiać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy przeciwko rozwojowi inteligentnej broni

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 10:01
Ponad 1000 naukowców na czele ze Stephenem Hawkingiem, Elonem Muskiem i Stevem Wozniakiem podpisało list otwarty przeciwko rozwijaniu autonomicznych systemów broni w oparciu o sztuczną inteligencję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Padły nowe rekordy ocieplenia

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 19:00
Nowe rekordy globalnego ocieplenia. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej, do nienotowanych wcześniej poziomów podniosły się kluczowe wskaźniki, na przykład tak zwane wymuszanie promieniowania.
rozwiń zwiń