Nauka

Pluton w podczerwieni

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 22:50
NASA opublikowała kolejne zdjęcie Plutona nadesłane przez sondę New Horizons. Obraz przedstawia atmosferę tej planety karłowatej w zakresie promieniowania podczerwonego.
Pluton w podczerwieni
Pluton w podczerwieniFoto: NASA/New Horizons

Zdjęcie zostało wykonane 14 lipca 2015 roku, gdy sonda kosmiczna New Horizons przelatywała obok Plutona. Była wtedy oddalona o 180 tys. kilometrów od planety.

Na zdjęciu wokół ciemnego Plutona widać niebieski pierścień. Jest to efekt rozpraszania światła słonecznego na cząsteczkach znajdujących się w atmosferze Plutona. Naukowcy przypuszczają, że ta mgła jest wynikiem oddziaływania światła słonecznego na metan i inne cząsteczki. Powoduje to powstawanie skomplikowanych węglowodorów, takich jak acetylen i etylen. To ich cząsteczki rozpraszają światło słoneczne.

Na zdjęciu widać też kilka jaśniejszych fragmentów w pierścieniu. To najprawdopodobniej światło słoneczne odbijające się od obszarów na powierzchni, które są albo bardziej gładkie, albo mają lepsze zdolności odbijania światła. Największy jasny fragment odpowiada obszarowi nazwanemu nieformalnie Cthulhu Regio.

(ew/PAP/NASA)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia NASA Pluton
Czytaj także

New Horizons pokazuje powierzchnię Plutona

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 23:00
Wielka nizina sprzed 100 milionów lat najprawdopodobniej nadal jest rzeźbiona przez tamtejsze procesy naturalne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA znalazła nowy cel dla New Horizons

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 11:11
Czy jest życie po Plutonie? Tak! Kosmiczna sonda New Horizons, która niedawno odwiedziła karłowatą planetę Pluton, ma już nowy cel. Będzie to podobny do komety obiekt 2014 MU69.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszechświat na wyciągnięcie ręki. Spektakularna wystawa w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 11:02
Wyjątkowa wystawa fotografii w Londynie zabiera nas w podróż do miejsc odwiedzonych dotąd tylko przez przemierzające kosmos satelity.
rozwiń zwiń