X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

W Czarnobylu powstaje nowoczesna przechowalnia odpadów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 11:11
W elektrowni w Czarnobylu trwają prace nad zabezpieczeniem radioaktywnych odpadów. Powstaje nowoczesna przechowalnia promieniotwórczego paliwa z niedziałających reaktorów.
Audio
  • W Czarnobylu powstaje składowisko odpadów - IAR, Paweł Buszko
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Niebezpieczne substancje będą tam przechowywane przez najbliższych 100 lat. Jutro przypada 30. rocznica wybuchu w czarnobylskiej elektrowni jądrowej.

Na budowę przechowalni pieniądze łożą kraje europejskie. W budowie uczestniczą specjaliści niemal z całego świata. Nowe składowisko jest niezbędne, bo obecnie czarnobylską elektrownię obsługuje przechowalnia z 1986 roku - tłumaczy inż. Wołodymyr Duda, zastępca kierownika budowy zakładu przeróbki. Jak wyjaśnia, transport paliwa jądrowego rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa 9 lat.

W szczelnym kontenerze paliwo będzie przewożone do pomieszczenia, w którym zostanie ono podzielone. Następnie będzie umieszczone w specjalnych nabojach. Potem naboje z paliwem będą hermetyzowane i transportowane do strefy przechowywania. Tam paliwo w 232 komorach będzie przechowywane przez kolejnych 100 lat.

W Czarnobylu trwają również prace nad zabezpieczeniem 4. bloku - czyli reaktora, który 30 lat temu uległ eksplozji. Nad zabetonowanym reaktorem będzie umieszczona specjalna konstrukcja, która ma zabezpieczyć przed wyrzutami radioaktywnego pyłu do atmosfery.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krakowski synchrotron już działa

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 22:22
Najnowocześniejszy na świecie synchrotron uruchomiono na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przyspieszacz cząstek „Solaris” generuje promieniowanie elektromagnetyczne od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porowata ciecz wyłapie gazy cieplarniane

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 12:00
Naukowcy wyprodukowali substancję, która pozornie jest sprzeczna sama z sobą. Jest to tak zwana porowata ciecz.
rozwiń zwiń