Nauka

Osobista maszyna szyfrująca Hitlera. Niezwykły zakup muzeum

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 11:11
Brytyjskie muzeum komputerów kupiło na internetowej aukcji maszynę szyfrującą, którą posługiwał się Adolf Hitler w kontaktach z generałami. Kosztowała tylko 9 funtów i 50 pensów.
Audio
  • Wielka Brytania: Maszyna szyfrująca Hitlera na aukcji - Grzegorz Drymer, IAR
Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma
Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma Foto: Antoine Taveneaux, lic. CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Muzeum kupiło klawiaturę, dalekopis i mechanizm szyfrujący, ale bez silnika elektrycznego, który napędzał przekładnie. Obecnie trwają jego poszukiwania. Być może znajdzie się w tak samo przypadkowym miejscu, jak sama maszyna, rdzewiejąca latami w ogrodowej szopce w hrabstwie Essex.

Tak zwana maszyna Lorenza była dużo bardziej skomplikowana niż osławiona Enigma, ale wojenny brytyjski ośrodek wywiadowczy w Bletchley Park, gdzie obecnie mieści się muzeum, łamał i jej kod. Pracownicy muzeum i grupa entuzjastów planują 3 czerwca odtworzyć cały proces - od wpisania po niemiecku na klawiaturze pierwotnej depeszy, przez szyfrowanie, transmisję radiową, jej odczytanie i rozszyfrowanie, aż po tłumaczenie, jakie trafiłoby na biurko premiera Winstona Churchilla.

Do tego eksperymentu użyją tak zwanej maszyny Tunny odtworzonej z trudem w ciągu ponad 10 lat z notatek głównego inżyniera, gdyż samą maszynę rozebrano po wojnie na części, a diagramy obwodów uległy zniszczeniu.

(IAR)

Czytaj także

Szyfrowanie wiadomości - przesada czy wymóg naszych czasów?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 17:30
- Osoby, które uważają, że ich prywatność powinna być szczególnie chroniona, mogą zacząć stosować rozwiązania pozwalające na zaszyfrowanie i uszczelnienie tego kanału informacyjnego, którym się posługują - tłumaczy Michał Jarski zajmujący się bezpieczeństwem IT.
rozwiń zwiń