Nauka

Szkielet nosorożca sprzed ponad 100 tys. lat odkryto pod Gorzowem Wlkp.

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 16:30
Szkielet, niemal kompletny, należy do ciepłolubnego nosorożca z rodzaju Stephanorhinus. To gatunek, który jest wymarły.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

- Do tej pory znajdowano na terenie Polski tylko pojedyncze kości lub zęby zwierząt tego gatunku - wskazał dr Janusz Badura z Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) w Warszawie.

Ocenił, że taka sytuacja zdarza się raz na kilkaset lat.

Do odkrycia doszło przypadkowo w maju 2016 roku, w trakcie budowy drogi krajowej S3. Na znalezisko składa się ponad sto kości nosorożca wraz z czaszką i 24 zębami.

Szczątki spoczywały w osadach jeziornych pochodzących sprzed ok. 132-115 tys. lat. Były to czasy, gdy klimat obecnych terenów Polski był cieplejszy niż dziś.

Odkryty przez naukowców nosorożec był dorosły. Wielkością przypominał nosorożce żyjące współcześnie.

- Prawdopodobnie zginął śmiercią gwałtowną, ponieważ czyszcząc jego uzębienie znaleziono resztki jego ostatniego posiłku - fragmenty tkanek roślinnych - wyjaśnił dr Badura.

Naukowcy przypuszczają, że zwierzę utonęło, gdy pokonywało jezioro. Nie znaleziono dowodów na to, że do jego śmierci przyczynić się mogli dawni krewni człowieka.

Kości wydobyli specjaliści z PIG po informacji, którą otrzymali od firmy budowlanej.

Teraz wspólnie z blisko 20 badaczami z innych instytucji przygotowują znalezisko do publikacji naukowej, która ukaże się w "Przeglądzie Geologicznym".

Wstępne badania kości wykonali prof. Krzysztof Stefaniak i Adam Kotowski z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy na podstawie analizy uzębienia określili gatunek zwierzęcia.

Jak poinformował dr Badura, planowana jest ekspozycja kopii odkrytego szkieletu w formie modelu w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego.

PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prehistoryczny bumerang w polskiej jaskini

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 14:50
Prof. Paweł Valde-Nowak od lat zajmuje się badaniem najstarszych dziejów Europy. W latach 80. w Jaskini Obłazowej na Podhalu znalazł najstarszy bumerang na świecie.
rozwiń zwiń