Polskie Radio
Section05
prehistoria

Niezwykłe znalezisko: kości dinozaurów sprzed blisko 220 mln lat odkryto w centralnej Polsce!

Naukowcy i studenci z UW i PAN wykopali w okolicach Końskich w środkowej Polsce, blisko 700 kości dinozaurów i innych zwierząt żyjących w okresie późnego triasu, czyli ok. 220 milionów lat temu. Badania prowadzono od prawie 10 lat w tajemnicy, aby zapobiec splądrowaniu terenu wykopalisk przez złodziei.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA archeologia prehistoria dinozaury paleontologia Michał Żołądkowski Trójka kości

Megality z Bukowej Góry. Starsze niż egipskie piramidy czy Stonehenge [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Dużych kamieni wokół stanowiska archeologicznego jest bardzo wiele. – Widać je na powierzchni ponad ściółką, a niektóre sterczą pionowo, więc natura tego nie ustawiła. W centralnej części, gdzie jest już odsłonięta ściółka, widać duże bloki skalne, które są postawione na sztorc, a niektóre leżące, czyli przewrócone w czasie dziejów – opowiada archeolog Dariusz Rozmus z Muzeum "Sztygarka". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka pr poleca reportaż prehistoria

Ożywili i zbadali „wirus zombie” sprzed 50 tys. lat! Czy zagraża człowiekowi?

Francuscy naukowcy "ożywili" prehistoryczny "wirus zombie", który przez blisko 50 tys. lat był zamrożony w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Co więcej, przy okazji zrobili to także z 13 innymi typami wirusów jedynie trochę młodszych! Teraz wszystkie są dokładnie badane, a wyniki pozwalają poznać bardzo mało znany świat mikrobów sprzed tysięcy lat. Ważne pytanie brzmi: czy ludzie są bezpieczni?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA wirusy prehistoria zagrożenie Józef Niewiarowski Syberia Witold Lazar Trójka

Krzemienne noże sprzed pół miliona lat, najstarsze narzędzia znalezione na terenie Polski

W jaskini Tunel Wielki na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego jeszcze pod koniec lat 60. XX w. znaleziono prehistoryczne narzędzia krzemienne. Wtedy ich wiek szacowano na ok. 40 tys. lat. Jednak najnowsze badania sprawiły, że ten wynik trzeba było skorygować: okazało się, że narzędzia mają ok. 450-550 tys. lat! Takie datowanie wskazuje na Homo heidelbergensis jako ich twórcę, co czyniłoby te szczątki najstarszymi na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA archeologia prehistoria Ojcowski Park Narodowy Trójka

Bezcenne zabytki ze skupu złomu

Dwa żelazne topory oraz grot włóczni, prawdopodobnie ze średniowiecza, zostały odnalezione przez mieszkańca gminy Janowiec. Właściciel Prywatnego Muzeum Historii Ziem i Walk Nadwiślańskich w Wojszynie znalazł je, poszukując eksponatów w skupie złomu. Zabytki pochodzą prawdopodobnie ze zbiorów kolekcjonera, który zmarł, a jego kolekcja uległa rozproszeniu. Ostatnio coraz częściej obserwujemy podobne przypadki. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Karolina Rożej historia Polski broń muzeum kolekcjonowanie prehistoria