Polskie Radio
Section05
prehistoria

Nowy eksponat na wystawie antropologicznej Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Ekspozycja antropologiczna Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego wzbogaciła się o nową, naturalnych rozmiarów rekonstrukcję przodka człowieka. Słynna Lucy, należąca do gatunku Australopithecus afarensis, dołączyła tym samym do dwóch istniejących już rekonstrukcji - neandertalczyka (Homo neanderthalensis) oraz człowieka wyprostowanego (Homo erectus). 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Uniwersytet Jagielloński Afryka Wschodnia antropologia prehistoria

"Polsko-hiszpańska" wymiana handlowa ma już ponad 5000 lat? Znaleziono najstarszy okaz bursztynu bałtyckiego na Półwyspie Iberyjskim

Zespół naukowców z uniwersytetów w Granadzie i Cambridge zidentyfikował najstarsze okazy bursztynu bałtyckiego, jakie kiedykolwiek znaleziono na Półwyspie Iberyjskim. Odkrycia tego luksusowego importowanego produktu dokonano na stanowisku Cova del Frare w Katalonii, w warstwie osadowej datowanej na lata 3634–3363 p.n.e.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Hiszpania bursztyn archeologia odkrycia i ciekawostki NAUKA prehistoria

Prehistoryczne odkrycie w Zambii. Odnaleziono drewnianą konstrukcję sprzed pół miliona lat

Przy wodospadach Kalambo w Zambii odnaleziono drewnianą konstrukcję sprzed pół miliona lat. Są to dwie skrzyżowane ze sobą metrowe kłody, na których powierzchni widać ślady użycia kamiennych narzędzi. Prehistorycznym "cieślą" nie był na pewno przedstawiciel naszego gatunku - homo sapiens, tylko ktoś inny…
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Zambia Paweł Valde-Nowak Afryka prehistoria Dawid Surmik

Niezwykłe znalezisko: kości dinozaurów sprzed blisko 220 mln lat odkryto w centralnej Polsce!

Naukowcy i studenci z UW i PAN wykopali w okolicach Końskich w środkowej Polsce, blisko 700 kości dinozaurów i innych zwierząt żyjących w okresie późnego triasu, czyli ok. 220 milionów lat temu. Badania prowadzono od prawie 10 lat w tajemnicy, aby zapobiec splądrowaniu terenu wykopalisk przez złodziei.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA archeologia prehistoria dinozaury paleontologia Michał Żołądkowski Trójka kości

Megality z Bukowej Góry. Starsze niż egipskie piramidy czy Stonehenge [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Dużych kamieni wokół stanowiska archeologicznego jest bardzo wiele. – Widać je na powierzchni ponad ściółką, a niektóre sterczą pionowo, więc natura tego nie ustawiła. W centralnej części, gdzie jest już odsłonięta ściółka, widać duże bloki skalne, które są postawione na sztorc, a niektóre leżące, czyli przewrócone w czasie dziejów – opowiada archeolog Dariusz Rozmus z Muzeum "Sztygarka". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka pr poleca reportaż prehistoria