X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Co za dużo, to niezdrowo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2007 13:29
Nadużywanie multiwitamin może prowadzić do groźnych komplikacji i uzłośliwienia nowotworów.
Audio

Ta stara prawda sprawdza się także w stosunku do preparatów witaminowych. Nadużywanie multiwitamin może prowadzić do groźnych komplikacji i uzłośliwienia nowotworów - stwierdzili amerykańscy naukowcy, monitorujący, w ramach projektu Narodowego Instytutu Raka, badania nad rakiem prostaty.

Wśród blisko 300,000 uczestników badań nie stwierdzono wprawdzie bezpośredniej zależności między ilością zażywanych multiwitamin a częstością zapadania na raka prostaty, okazało się jednak, że witaminy sprzyjają uzłośliwianiu się tego nowotworu. Efekt jest wyjątkowo silny zwłaszcza w tych przypadkach, kiedy witaminom towarzyszą suplementy diety zawierające selen, cynk i beta-karoten.

Tak naprawdę większości z nas sprzedawane bez recepty para-leki w postaci multiwitamin nie są potrzebne do zdrowia. Wiele zwiedzionych reklamami osób łudzi się, że, łykając witaminy, jest w stanie skompensować niezdrowy tryb życia, złą dietę i stres. Tymczasem okazuje się, że stosowane bez zdrowego rozsądku preparaty nie tylko nie są obojętne dla naszego zdrowia, ale mogą mu całkiem poważnie zaszkodzić.

Jakub Urbański

Na podstawie: Science Direct

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przed wirusem HIV mogą uchronić banany

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 14:25
Według naukowców lektyna uzyskana z bananów jest równie skuteczna jak stosowane obecnie niektóre leki przeciw HIV
rozwiń zwiń