Nauka

FIZYKA: Nobel za gigantyczny magnetoopór

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2007 12:13
W tym roku Noblem z fizyki wyróżnieni zostali Albert Fert i Peter Grunberg

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali w tym roku Francuz Albert Fert i Niemiec Peter Grunberg.  Niezależnie od siebie przed 19 laty odkryli zjawisko gigantycznego magnetooporu (Giant Magnetoresistance, w skrócie GMR), które umożliwiło miniaturyzację dysków twardych i znaczne zwiększenie ich pojemności. Odkrycie szybko znalazło praktyczne przełożenie w przemyśle elektronicznym i  rozpoczęło erę elektroniki spinowej. Efekt GMR jest wykorzystywany w głowicach podczas odczytu twardych dysków, a także w magnetycznych pamięciach MRAM. W urządzeniu komercyjnym pierwszy raz zostało zastosowane przez koncern IBM w 1997 roku. Z laureatami współpracują także od dawna polscy naukowcy, dla których taki a nie inny werdykt szwedzkiej Akademii Nauk nie jest zaskoczeniem. Z kolei w rozwój spinelektroniki na światowym poziomie ogromny wkład wniósl prof. Tomasz Dietl z Uniwersytetu Warszawskiego.

Warto dodać, że jednym z uczonych, których nazwisko pojawiało się podczas spekulacji na temat laureata tegorocznej Nagrody, był polski wybitny astronom, Aleksander Wolszczan.

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej na temat: ibm Niemcy przemysł

Czytaj także

Przełom w badaniach nad czapką niewidką

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 19:36
Naukowcy są coraz bliżej stworzenia trójwymiarowej czapki niewidki. O przełomie w poszukiwaniach materiału zaginającego promienie świetlne eksperci z Niemiec i Wielkiej Brytanii piszą w najnowszym numerze tygodnika "Science".
rozwiń zwiń