Nauka

Z archiwum X?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2008 14:52
Brytyjskie ministerstwo obrony ujawniło tajną dokumentację o niezidentyfikowanych obiektach latających, czyli UFO.

Brytyjskie ministerstwo obrony ujawniło tajną dokumentację o niezidentyfikowanych obiektach latających, czyli UFO. Przekazana do Archiwum Narodowego dokumentacja obejmuje relacje i wyniki dochodzeń z lat 1978 – 1987 oraz niektóre dokumenty z późniejszych lat, ostatnie z 2002 roku.

W ujawnionej dokumentacji znajdują się relacje policjantów, wojskowych oraz wiarygodnych osób cywilnych o niewytłumaczalnych zjawiskach na niebie, a nawet o „fizycznych i psychicznych” kontaktach z tajemniczymi istotami. Są nawet uwagi Winstona Churchilla do otrzymanych tajnych raportów o pojawieniu się UFO. Osiem ujawnionych tomów to dopiero początek całości dokumentacji obejmującej 200 tomów. Reszta ujawniana będzie stopniowo w następnych latach wraz w upływem 30 letniego okresu karencji.

Ujawniona dokumentacja obejmuje tysiące stron, które można pobrać ze specjalnej witryny brytyjskiego Archiwum Narodowego. Znajduje się tam m.in. relacja 78 letniego dżentelmena, który w 1983 roku spotkał się z przybyszami z kosmosu na brzegu kanału Basingstoke w mieście Aldershot. Przybysze zaprosili go na pokład swojego statku, dokładnie wyjaśnili działanie różnych urządzeń, pytali się wnikliwie o biologię człowieka i stan zdrowia rozmówcy, a na koniec powiedzieli: „możesz iść, jesteś dla nas za stary i zbyt chory”.

Są też raporty pochodzące z bardziej oficjalnych źródeł. Jednostka amerykańskiego lotnictwa zawiadamia, że dwaj żandarmi Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych widzieli w grudniu 1980 roku „niezwykłe światła przy tylnej bramie bazy Królewskich Sił Powietrznych w Woodbridge” oraz przesyła przy piśmie relacje obu żandarmów.

Są też rysunki i relacje sporządzone przez policjantów, w tym dokładny opis obserwacji niezidentyfikowanego obiektu na niebie sporządzony przez trzech policjantów 26 kwietnia 1984 roku. Przez godzinę obserwowali oni jak obiekt „porusza się chaotycznie w górę i w dół, na boki oraz w tył i wprzód”. Policjant, który obserwował obiekt przez lornetkę odnotował, że obiekt był kolisty z czymś w rodzaju kopuły na górze i na dole pierścienia, przy czym obie kopuły jaśniały światłem innego koloru. Do opisu dołączył poniższy rysunek.

Dla chętnych głębszych studiów ujawniona dokumentacja znajduje się pod adresem http://ufos.nationalarchives.gov.uk/. Przez miesiąc dostępna jest nieodpłatnie. Spodziewając się wzmożonego ruchu, brytyjskie Archiwum Narodowe ustawiło tę część swojej witryny na osobnych, potężnych serwerach i łączach.

Rafał Brzeski

Londyn
 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Czytaj także

Trochę jak Don Kichot?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2008 14:10
Teksty Jose Ortegi y Gasseta mogą wywołać lawinę różnych emocji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiadomość dla kosmitów

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 13:56
Zakończył się międzynarodowy konskurs na wiadomość dla Obcych.
rozwiń zwiń