Nauka

Naukowcy badają antybakteryjne właściwości... ślimaczego śluzu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 13:47
- Wydzielina pomrowa wielkiego jest w stanie zahamować rozwój bakterii Salmonella o nawet 60 procent - podkreśliła Anna Leśków z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Pomrów wielki
Pomrów wielkiFoto: Goskova Tatiana/shutterstock.com

Anna Leśków i prof. Ireneusz Całkosiński są głównymi autorami wynalazków: "Sposób izolowania śluzu ślimaka, kompozycja i zastosowanie śluzu ślimaka Arion rufus" oraz "Sposób izolowania śluzu ślimaka, kompozycja i zastosowanie śluzu ślimaka Limax maximus".

W projekcie badawczym uczestniczą również: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.

Badania powadzone są na śluzie wytwarzanym przez pomrowy oraz śliniki. To dwa powszechnie występujące w Polsce gatunki bezmuszlowych ślimaków, które można spotkać w ogrodach czy na działkach.

Silne właściwości antybakteryjne

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Jak wskazała Leśków, u ślimaków, które nie mają muszli, śluz spełnia funkcję ochronną przed drapieżnikami oraz czynnikami zewnętrznymi. Badania prowadzone przez wrocławskich naukowców wykazały również, że śluz ten ma silne właściwości antybakteryjne.

- Wydzielina pomrowa wielkiego była w stanie zahamować rozwój bakterii Salmonella o nawet 60 procent. Jest też silnie adhezyjna, co znaczy, że łatwo "klei się" do powierzchni, z którą się zetknie - powiedziała naukowiec.

Dzięki tym właściwościom śluz ślimaka może znaleźć zastosowanie w produkcji maści stosowanych na błony śluzowe. Takie preparaty mogłyby ściśle przylegać do ran czy zmian spowodowanych przez chorobę.

Antybakteryjne właściwości ślimaczego śluzu mogą być również wykorzystywane przy produkcji preparatów do dezynfekcji oraz działających znieczulająco.

Badacze podkreślają, że pozyskiwanie śluzu od ślimaków jest bezpieczne dla tych zwierząt.

***

Badania są nadal prowadzone w Samodzielnej Pracowni Neurotoksykologii i Diagnostyki Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Naukowcy apelują o pomoc w zdobyciu ślimaków. Każdą ich ilość można przynieść na uczelnię.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zwierzęta medycyna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak