X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Kodeks Synajski dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2008 08:08
Bezcenny rękopis będzie dostępny w całości w internecie.
Audio

Kodeks Synajski to jeden z najcenniejszych rękopisów, jakie posiadamy. Został spisany po grecku i jest jednym z najstarszych i najważniejszych manuskryptów Septuaginty i Nowego Testamentu. Dotąd, żeby go obejrzeć, trzeba było udać się aż w cztery różne miejsca. Od minionego czwartku każdy biblista może obejrzeć go w Internecie.

Manuskrypt ten prawdopodobnie powstał pomiędzy rokiem 330 a 350. Dawniej przypuszczano, że może on być jednym z 50 egzemplarzy Pisma Świętego, których przepisanie zlecił Euzebiuszowi z Cezarei cesarz Konstantyn Wielki w 332 roku. Ponieważ jednak w rękopisie znajdują się tzw. kanony Euzebiusza, naukowcy skłaniają się do opinii, że datę jego powstania przesunąć należy na około 340 rok.

W latach 40. XIX wieku na Kodeks natrafił w klasztorze Świętej Katarzyny na Synaju niemiecki biblista, Konstantin von Tischendorf. Choć Tischendorf obiecywał zwrócic manuskrypt na Synaj po jego przebadaniu, nie wywiązał się z obietnicy. Większość z kart manuskryptu trafiła do Rosji, a w 1933 roku Stalin sprzedał 347 karty British Library. Sześć kart zostało w Rosji (znajdują się w Narodowej Bibliotece Rosji w Sankt Petersburgu), a 43 karty można oglądać w bibliotece uniwersyteckiej w Lipsku. W latach 70. XX wieku na Synaju mnisi odnaleźli kolejne fragmenty Kodeksu – łącznie 12 kart i 40 mniejszych części tekstu. Aby zatem obejrzeć całe dzieło w całości, trzeba było dotąd wiele podróżować.

Teraz całość znajdzie się w sieci i będzie dostępna dla każdego. W czwartek, 24 lipca, na stronie www.codex-sinaiticus.net ukazały się pierwsze karty bezcennego manuskryptu. Kolejne zostaną opublikowane w listopadzie tego roku i w lipcu 2009 roku.

Wirtualne karty nie tylko pozwolą wszystkim chętnym na zapoznanie się z bezcennym dokumentem, ale i zmniejszą ryzyko uszkodzenia manuskryptu przez naukowców. – Dotąd tylko kilku ludzi miało okazję widzieć więcej niż parę kart kodeksu - mówi Scot McKendrick z British Library. Trzeba było bowiem prosić o pozwolenie aż cztery różne instytucje, które teraz połączyły swoje siły i zasoby w jednym projekcie.

Zawartość księgi nieco różni się od znanego nam Starego i Nowego Testamentu. Ewangelia według św. Marka kończy się na przykład na odkryciu pustego grobu Jezusa, brakuje również kilku wersów w Ewangeliach według świętego Jana i Mateusza. Kodeks zawiera również teksty, które nie wchodzą w skład kanonu znanego nam Pisma Świętego: List Barnaby i tzw. Pasterz Hermasa.

Eugeniusz Wiśniewski

Na podstawie: AP.

Zobacz więcej na temat: internet Petersburg Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poszukiwacze zaginionej arki

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 10:20
Na górze Ararat odnaleziono pozostałości Arki Noego. Naukowcy są bardzo sceptyczni. Zobacz galerię zdjęć.
rozwiń zwiń