Nauka

Ekspert: o mózg powinniśmy dbać tak samo, jak o inne narządy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 21:09
- O mózg należy dbać przez całe życie. Badania dowodzą, że dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny aż do starości - powiedziała prof. Dorota Bukowska z AWF w Poznaniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ollyy/shutterstoc.com/cc

- Tak, jak o inne narządy naszego organizmu, tak musimy dbać o mózg i mięśnie. Pamiętajmy, że mózg steruje czynnością wszystkich funkcji naszego organizmu. To, że mrugniemy okiem, pstrykniemy palcem, zakaszlemy - wszystkie te czynności są sterowane przez mózg - wskazała prof. Dorota Bukowska.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Aby mózg działał sprawnie aż do późnych lat życia - jak radzi neurobiolog - "należy go ćwiczyć, bodźcować, dodawać nowych impulsów, informacji".

- Należy pamiętać o tym, żeby wzbogacić środowisko, w którym żyjemy. Osoby starsze nie powinny zamykać się w sobie, ale być aktywne społecznie i towarzysko - wyjaśniła ekspertka.

Badaczka przypomniała, że w korze mózgu jest ok. 16 mld neuronów. W całym układzie nerwowym - 100 mld. Z tych 16 mld codzienne ubywa 100 tys. neuronów.

- To nie jest dużo, ale u człowieka stuletniego może ich być 50 proc. Przekłada się to na sprawność działania mózgu - podkreśliła.

Oprócz kontaktów międzyludzkich pozytywnie na działanie mózgu wpływa aktywność fizyczna. 

- Pobudza ona jedną z cząsteczek białek neurotropowych (BDNF). To jest substancja, która chroni komórki nerwowe, a jednocześnie stymuluje rozwój połączeń synaptycznych między neuronami, czyli uczestniczy w powiększaniu sieci neuronalnej i komunikacji między neuronami - wytłymaczyła prof. Bukowska.

- Wykazano, że w przypadku treningu wytrzymałościowego osób starszych w postaci np. marszu z kijkami czy pływania podnosi się w ich osoczu stężenie tego białka. Tym samym ruch wpływa na lepsze funkcjonowanie mózgu - zaznaczyła.

Zobacz wideo:

PAP

O mózg należy się szczególnie troszczyć również z tego względu, że ginące komórki nerwowe nie są zastępowane przez inne - namnażają się w ciągu życia tylko podczas rozwoju płodowego.

- Ale zdrowe neurony mogą rozgałęziać swoje wypustki neuronalne i docierać do innych komórek. W ten sposób rozgałęzia się cała sieć połączeń. Aktywność fizyczna stymuluje te rozgałęzienia i stymuluje przekaźnictwo synaptyczne. W ten sposób mimo upływu czasu nasz mózg nawet do 75. roku życia, dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny - powiedziała neurobiolog.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna zdrowie mózg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komputer w służbie choremu, czyli neuronawigacja

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 23:02
- Neuronawigacja jest bardziej dokładna niż GPS, który działa z dokładnością do 1,5 metra, a w tym przypadku sięga ona jednego milimetra - mówi prof. Wojciech Kloc.
rozwiń zwiń