X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Jest woda

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2008 14:55
Lądownik Phoenix odkrył na Czerwonej Planecie lód wodny.
Audio

Lądownik Phoenix odkrył na Czerwonej Planecie lód wodny. Teraz naukowcy sprawdzą, czy na Marsie mogło kiedyś istnieć życie.

Już jakiś czas temu lądownik Phoenix wykopał na Marsie białą substancję. Nie było wiadomo, czy była to sól, czy lód – a jeśli lód, to czy ten, o który chodzi - wodny. Teraz wiadomo na pewno: na Marsie jest woda związana pod postacią lodu.

Lądownik dysponuje specjalnym piecem, w którym podgrzał próbkę gruntu pobranego na Marsie, aby sprawdzić, co z niej odparuje. Po przeprowadzeniu analizy chemicznej wszystko stało się jasne. – Widzieliśmy już dowody na to, że jest tam woda, ale teraz pierwszy raz jej dotknęliśmy i spróbowaliśmy – powiedział William Boynton, główny naukowiec misji.

Jakie będą kolejne kroki badaczy? – Staramy się teraz ustalić, czy ten lód kiedykolwiek topniał i czy mógł stworzyć wilgotne środowisko – tłumaczy Peter Smith, który analizuje informacje przychodzące z Phoenixa. – Być może uda nam się stwierdzić, czy na Marsie są regiony nadające się do zamieszkania, czy występuje tam woda w stanie płynnym lub materiały, które są podstawowymi składnikami form życia – wyjaśnia. Nareszcie okaże się, czy Mars był kiedykolwiek w stanie utrzymać na swojej powierzchni życie.

NASA zapowiedziała, że misja Phoenixa zostanie przedłużona co najmniej do końca września tego roku.

(ew)

Zobacz więcej na temat: astronomia grunty NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słony czy zamrożony?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2008 17:56
Lądownik Phoenix, badający powierzchnię Czerwonej Planety, odsłonił tajemniczą białą substancję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsjańskie jezioro

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2009 11:39
Naukowcy zaobserwowali na Marsie pozostałości po dużym jeziorze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd metan na Marsie?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2009 09:44
Na Marsie znajdują się duże ilości metanu - najnowsza analiza wskazuje na to, że gaz ten wydobywa się w dużych ilościach w wielu miejscach, a może świadczyć to o istnieniu życia.
rozwiń zwiń