X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Marsjańskie jezioro

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2009 11:39
Naukowcy zaobserwowali na Marsie pozostałości po dużym jeziorze.
Audio

Naukowcy zaobserwowali na Marsie pozostałości po dużym jeziorze. To pierwsze odkrycie tak wyraźnie wskazujące na istnienie tam w przeszłości pokaźnych akwenów - i kolejna nadzieja na znalezienie na Czerwonej Planecie śladów życia.

Dziś jest to długi i przepastny kanion, ale kiedyś było to jezioro o powierzchni dwustu kilometrów kwadratowych i głębokości sięgającej niemal pięciuset metrów. W środku była woda - donoszą eksperci z Uniwersytetu Coloardo. Zdjęcia zrobione przez amerykańską sondę MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) okrążającą Marsa wskazują, że jezioro powstało prawie 3,5 miliona lat temu, z czasem jednak wyschło.

Zdjęcia wykorzystane w badaniu zostały wykonane przez specjalistyczną kamerę HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) zainstalowaną na marsjańskim orbiterze.

Analiza zdjęć wskazuje, że to woda wyrzeźbiła kanion o długości blisko 50 km. Za nim rozciąga się dolina. Nanoszone przez ciecz osady utworzyły także dużą deltę - informują naukowcy. - To właśnie delta i otoczenie basenu jeziora potwierdzają długie istnienie dużego jeziora - dodaje profesor Brian Hynek, z wydziału nauk geologicznych. Niecka jeziora znajduje się w znacznie większej dolinie znanej jako Shalbatana Vallis.

Naukowcy mają bezpośrednie dowody na to, że woda była i jest na Marsie - jej niewielkie ilości odkryły łaziki badające powierzchnię planety. Istnienie dużych zbiorników zwiększyłoby jednak prawdopodobieństwo odkrycia tam śladów przeszłego lub teraźniejszego życia. Szukanie życia Marsie będzie celem kilku międzynarodowych misji - w tym ekspedycji NASA i ESA - planowanych na przyszłą dekadę.

Paweł Zych / Rafał Motriuk/iar

Zobacz więcej na temat: astronomia esa NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Feniks zasypia zimą

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2008 11:46
Marsjański lądownik Phoenix przerwał komunikację z Ziemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest woda

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2008 14:55
Lądownik Phoenix odkrył na Czerwonej Planecie lód wodny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska baza marsjańska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 13:27
Na razie powstanie pod Toruniem, ale w przyszłości marsjańska baza według polskiego projektu i pomysłu może stanąć na czerwonej planecie. Baza - jeśli powstanie - będzie trzecim tego typu obiektem na świecie, a pierwszym w Europie. Pozostałe znajdują się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych oraz na kanadyjskiej, arktycznej wyspie Devon.Jak to zrobić? Zobacz film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mars w trójwymiarze - zobacz zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2010 12:52
HiRISE – super aparat NASA przesłał kolejne zdjęcia Czerwonej Planety.
rozwiń zwiń