Nauka

Giną żółwie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 10:47
Intensywne odłowy ryb prowadzą do śmierci milionów morskich żółwi.

Intensywne odłowy ryb prowadzą do śmierci milionów morskich żółwi - wynika z najnowszych badań. Największe straty odnotowano w rejonie Morza Śródziemnego i wschodniego Pacyfiku.

Sześć z siedmiu typów morskich żółwi jest zagrożonych wyginięciem. Dziesiątki gatunków tych zwierząt umieszczono w tak zwanej Czerwonej Księdze publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Mimo to w ciągu ostatnich 20 lat miliony tych zwierząt zginęło podczas odłowów ryb - twierdzą naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Duke w Północnej Karolinie. Najniebezpieczniejsze dla żółwi są długie liny z ostrymi haczykami oraz duże sieci. Uwięzione zwierzęta nie mogą wypłynąć na powierzchnię i duszą się. Grozi to zaburzeniem stabilności oceanów.

Ekolodzy wzywają w związku z tym do obowiązkowego wprowadzania specjalnych urządzeń typu TED (turtle excluder device), które pozwalają na chwytanie ryb bez przypadkowego odłowu żółwi. W wielu krajach rozwiających się taki sprzęt nie jest jednak dostępny, ponadto żółwie odławiane są celowo ze względu na ich cenione mięso czy skorupy.

Zobacz więcej na temat: ekologia Pacyfik
Czytaj także

Więcej nietoperzy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2009 12:13
W beskidzkich jaskiniach przybyło nietoperzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolcogwany giną

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 20:00
Ocieplenie klimatu jest śmiertelnie niebezpieczne dla gadów.
rozwiń zwiń