Nauka

Więcej nietoperzy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2009 12:13
W beskidzkich jaskiniach przybyło nietoperzy.

Ekolodzy ze Stowarzyszenia Dla Natury "Wilk" z Twardorzeczki w Beskidach mają powody do radości – naliczyli bowiem w beskidzkich jaskiniach więcej nietoperzy niż w poprzednich latach.

Liczący „gacki” badacze napotkali 428 osobników z siedmiu gatunków. Podali oni, że najliczniej występującymi gatunkami były podkowiec mały i nocek duży. Co ważne, oba są zagrożone wyginięciem i objęte specjalną ochroną, a zatem przyrost ich liczebności niezmiernie cieszy.

Jak mówi Robert Mysłajk, wiceprezes Stowarzyszenia, oznacza to, że pod ochroną znalazły się zarówno miejsca, w których ssaki zimują, jak i ich żerowiska, głównie wzdłuż porośniętych krzakami brzegów potoków. Nietoperze żywią się licznymi w tych rejonach owadami.

Przyrodnicy napotkali w Beskidach także przedstawicieli innych gatunków, a o równie poetycznych nazwach: nocki wąsatki, nocki orzęsione, nocki Natterera, gacki brunatne i mopki. W porównaniu z rokiem poprzednim populacja beskidzkich nietoperzy wzrosła o ponad 20 sztuk. Wzrost jest niewielki, ale świadczy o stabilności populacji. Oznacza, że w Beskidach panuje dobry klimat do rozrodu tych niezwykłych ssaków. Temperatura jest tam odpowiednio wysoka, a zimą rzadko pojawia się większy mróz, groźny dla niewielkich zwierząt. Także beskidzcy rolnicy nie stosują pestycydów w ilościach mogących zagrozić owadom, podstawowemu pożywieniu nietoperzy.

Ekolodzy badają populację nietoperzy od 1997 roku. Zdaniem Mysłajka, zdarza się, że nietoperze opuszczają jaskinie, w których zimowały, by w kolejnych latach do nich powrócić. Wszystko zależy od zachowania ludzi. - "W jednej z jaskiń obserwowaliśmy około 10 ssaków. Krótko później na wycieczkę wybrała się do niej grupa okolicznej młodzieży, która oświetlała sobie drogę prymitywnymi pochodniami. Smród był okropny. Wystraszone nietoperze ‘wyprowadziły się’, ale wróciły po dwóch latach i było ich dwa razy więcej" - opowiada.

Nietoperze to jedyne ssaki, które posiadły umiejętność latania. Na świecie istnieje ponad 980 gatunków, a w Polsce - 25. Część z nich zagrożona jest wyginięciem.

Zobacz więcej na temat: ekologia beskidy POLSKA wilk
Czytaj także

Beskidy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2008 12:16
Maria Baliszewska, Anna Borucka-Szotkowska
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietoperze-wampiry zaraziły dzieci wścieklizną

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 19:56
Siedmioro indiańskich dzieci zmarło w ciągu ostatnich tygodni wskutek ukąszeń nietoperzy wampirów. Zwierzęta zakaziły je wirusem wścieklizny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giną żółwie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 10:47
Intensywne odłowy ryb prowadzą do śmierci milionów morskich żółwi.
rozwiń zwiń