X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Nobel za biochemię rybosomów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 13:02
Nagroda w dziedzinie chemii uhonorowała naukowców badających funkcje i strukturę rybosomu.
Audio

Dwóch naukowców ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Izraela odbierze wspólnie tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Królewska Szwedzka Akademia Nauk wyróżniła ich za badania nad procesami biochemicznymi, kluczowymi dla istnienia życia.

Tegoroczni laureaci to pochodzący z Indii Venkatraman Ramakrishna z brytyjskiego Uniwersytetu Cambridge, Thomas Steitz z amerykańskiego Yale i Ada E. Yonath z instytutu Weizmanna w Izraelu. Wszyscy pracowali nad rybosomami, czyli strukturami w komórkach, które odpowiadają za produkuję białek. Dzięki ich badaniom wiadomo w jaki sposób informacja genetyczna pochodząca z DNA wykorzystywana jest w rybosomach do produkcji białek, niezbędnych do życia. Ta wiedza posłużyła także do stworzenia wielu antybiotyków.

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana po raz 101. Wśród ponad 150 laureatów znalazły się tylko cztery kobiety, w tym Maria Skłodowska-Curie i jej córka Irene Joliot-Curie, oraz nagrodzona dziś Ada Yonath.

pz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski czujnik wykryje skażenia

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 12:03
Prototypowy czujnik, opracowany przez naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, pozwoli w przyszłości szybko i pewnie wykrywać produkty skażone melaminą.
rozwiń zwiń