Nauka

Ig Noble 2009 przyznane

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2009 11:28
Alternatywne nagrody wręczono już po raz 19.

"Czy strzelanie palcami grozi artretyzmem?", "Jaką butelka najlepiej dostać w głowę?", "Czy krowy z imionami dają więcej mleka od bezimiennych?"- takie problemy studiowali naukowcy, którym dziś w nocy czasu polskiego wręczono alternatywne Noble. Ceremonia, z polskim akcentem, odbyła się na Uniwersytecie Harwarda w Stanach Zjednoczonych.

Alternatywne nagrody Nobla czyli Ig Noble wręczono już po raz 19. Zgodnie z tradycją nagrody wręczali prawdziwi laureaci nagród szwedzkiej akademii. Jednym z tegorocznych zwycięzców był 83 letni dr Donald Unger, który od 60 lat po kilka razy dziennie strzelał palcami jednej ręki. Chciał w ten sposób sprawdzić czy rację miała jego matka, która ostrzegała, że nawyk ten prowadzi do artretyzmu. „Spójrzcie na moje palce. Nie ma na nich żadnego śladu choroby" - oświadczył z dumą laureat. W dziedzinie weterynarii nagrodę przyznano brytyjskim naukowcom, którzy udowodnili, że krowy posiadające imiona dają więcej mleka od bezimiennych.

Wśród laureatów znalazł się też amerykański naukowiec, który analizował dlaczego niektórzy noszą czapeczki daszkiem do przodu a inni daszkiem do tyłu. Ig Nobla przyznano też wynalazcy z Południowej Afryki, który skonstruował alarm samochodowy odstraszający złodziei poprzez uruchomienie miotaczy ognia. Sprzedaż systemu została w RPA zakazana. Pokojowego Ig Noble'a przyznano Szwajcarom za badanie czy lepiej być uderzonym w głowę pustą czy pełną butelką piwa. Nagrodę w dziedzinie literatury otrzymała irlandzka policja drogowa za wypisanie ponad 50 mandatów dla pirata drogowego o nazwisku Prawo Jazdy.

pz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Noblowskie statystyki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 11:39
Już w przyszłym tygodniu poznamy kolejnych laureatów Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń