X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Mały krok dla robota...

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 13:17
Wielki krok dla ludzkości ku zbudowaniu kosmicznej windy.
Audio

Zasilany laserem robot LaserMotive wspiął się na wysokość 900 metrów w ciągu niewiele ponad 4 minut. Wyczyn ten został powtórzony, a robot drogę ku gwiazdom pokonał nawet troszkę szybciej. To wystarczyło, by pokonać konkurentów i zdobyć nagrodę wysokości 900 tysięcy dolarów. Krótka wspinaczka dla robota to początek wielkiego marszu ludzkości ku kosmicznej windzie, która może tanio i bezpiecznie transportować ludzi i materiały na okołoziemską orbitę.

Nagrodę wysokości 2 mln dolarów ufundowała NASA w 2005 roku. LaserMotive jest pierwszym robotem, który zdobył jej część. Reszta jest zarezerwowana dla urządzenia, które będzie się wspinać z prędkością większą niż 5 metrów na sekundę. Tegoroczny zwycięzca pokonał 900 metrową linę z prędkością 3,7 i 3,9 m/s.

Celem konkursu jest testowanie technologii, które mają umożliwić budowę kosmicznej windy. Koncepcji, którą pierwszy przedstawił już Konstanty Ciołkowski, rosyjski uczony, potomek polskich zesłańców. Przez lata była to wyłączenie wizja eksploatowana przez pisarzy SF, teraz jednak amerykańska agencja kosmiczna, która znana jest konkursów na zbudowanie rzeczy niemożliwych (ach ci Amerykanie!) testuje różne teoretyczne warianty takiej windy.

Film promocyjny Space Elevator Games.

Konkurs Power Beaming Challenge miał na celu sprawdzenie w praktyce możliwości przesyłania na odległość energii. Wspinacz kosmiczny musiał być zasilany „bezprzewodowo”. Wynik udowodnił, że jest to możliwe. Promień podczerwonego lasera zasilał światłoczułe panele słoneczne i umożliwiały wspinaczowi wędrówkę w górę. Co jakiś czas trzeba było konkurs przerywać, gdyż skierowany ku niebu promień oślepiał satelity krążące po orbicie.

Technologia zaprezentowana przez LaserMotive będzie służyć nie tylko do napędzania wspinających się robotów, ale znajdzie zastosowanie choćby w niezwykle ambitnych projektach budowy kosmicznych elektrowni słonecznych. Skuteczne przesyłanie energii na duże odległości bez użycia kabli może znaleźć niezliczoną ilość zastosowań.

Jedna z koncepcji kosmicznej windy.

Andrzej Szozda
Źr newscientist, spaceelevatorblog.com, spaceelevatorgames.org

Zobacz więcej na temat: kosmos mali NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak