Nauka

Muzyka z syryjskiej tabliczki

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 07:00
Muzykolog Ziad Ajjan odtworzył osiem utworów zapisanych na glinianej tabliczce z Ugarit, pochodzącej z XV wieku p.n.e.

Ugarit to starożytne miasto leżące ok. 280 km na północ od Damaszku. Powstało 6000 lat temu, aby ok. 1450 roku p.n.e. osiągnąć szczyt swojego rozwoju. Około 1200 r. p.n.e. zostało opuszczone. Hymn pochodzi zatem z okresu największego rozwoju miasta.

Tabliczka została odkryta w połowie  XX wieku. Od dawna wiadomo, że zawiera hymny religijne, nie znano jednak ich dokładnej treści. Poznaliśmy je dzięki pracom Ajjana i jego kolegów.

Ajjan zatytułował odtworzone dzieła m.in. „Wschód Słońca”, „Zachód Słońca” i „Święto w Ugarit”. Ostały wykonane i nagrane, co jest swoistym rekordem – to najstarszy zarejestrowany zapis muzyczny.

Rekonstrukcje dawnej muzyki poprzedziły eksperymenty, w których Ajjana wspomagali inni muzykolodzy - Mohammad Ahmad Soso i Sajii Kurkmaz. Jak się okazało, zabytek zawierał nie tylko „nuty”, ale i poezję, jaką wykonywano do muzyki, wreszcie uwagi dotyczące wykonania utworów. Dzięki temu Ajjan i jego koledzy odczytali nie tylko notację muzyczną, ale i starożytny tekst pieśni; ustalili także, że wykonywał je śpiewak przy akompaniamencie harfy. Tabliczka zawiera także instrukcje dotyczące tego, jak w ogóle harfę nastroić.

Zobacz więcej na temat: archeologia Damaszek Syria
Czytaj także

Syryjskie cmentarze

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2007 16:29
W ostatnich latach wykopaliska odkrywają dotychczas nieznane starożytne cmentarzyska w Syrii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na tropie starożytnej kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 20:10
Syria: polscy archeolodzy odkrywają w Qaramel pozostałości zagadkowej, przedneolitycznej kultury
rozwiń zwiń